Мій город

Як пишуться невимовні приголосні докорінно слова. Дидактичні матеріали з російської для початкової школи. Літера невимовного приголосного докорінно слова. Приклади слів з невимовним приголосним докорінно

Цілі:

  • формувати вміння аналізувати мовний матеріал, познайомити з правописом невимовних приголосних літер докорінно слова;
  • формувати вміння знаходити орфограму у словах за певними ознаками;
  • навчити виконувати звукобуквенний аналіз слів з невимовними приголосними.

Обладнання:підручник Р.Н.Бунєєва «Російська мова» 3 клас, картки для роботи парами (див. Додаток), сигнальні картки, кросворд.

ХІД УРОКУ

1. Оргмомент

2. Словникова робота

3. Актуалізація знань та формулювання теми уроку

Робота парами. У дітей – картки із завданнями ( Додаток 1 ). В результаті роботи в кожній парі виявляється слово з невимовною згодою.

– Назвіть слова, які ви виділили. (Всі слова записуються на дошці у стовпчик.)
– Що цікавого помітили? (У всіх словах одна приголосна пишеться, але не вимовляється.)
- Як ви назвали цю приголосну? (Невимовна.)
– Яка тема уроку? (Невимовна приголосна докорінно слова.)
– Сьогодні спостерігатимемо за словами з невимовною згодою в корені слова, і вчитимемося перевіряти написання таких слів.

4. Спостереження за словами з невимовною згодою

– Запишіть до кожного слова однокореневі слова.

Пізно, запізнитися, запізнитися.
Відомий, звістка, сповістити.
Серце, серцевий, серце.
Сонце, сонечко, сонячний.
Наїзник, їзда, подорож.
Сумний, сум, сумувати.
Очерет, тростинка, тростина.
Привіт, вітатись, привітався.

– Поспостерігайте за словами у кожній групі. Чи у всіх однокорінних словах зустрічається невимовна приголосна? (Ні)
- У чому особливість слів, у яких вона зустрічається? (У них є збіг трьох приголосних: здн, стн, рдц, лнц, вст. Одна з цих приголосних не вимовляється, частіше середня або перша.)
– Які згодні не вимовляються у цих словах? ([З], [Т], [В], [Л].)
– А в решті споріднених слів кожної групи цей приголосний звук чути? (Так. Вони можуть бути перевірочними.)
– Спробуйте зробити висновок із наших спостережень. Що ми дізналися про невимовних приголосних?

Висновок.У деяких словах пишуться поспіль три приголосні літери. Одна з них під час вимови «губиться», не вимовляється. Їх можна назвати невимовними.

– Як не помилитись у написанні таких слів? (Потрібно підібрати споріднене слово, де цей приголосний чується чітко.)
- Молодці хлопці, ви зробили правильні спостереження та висновки. Щоб краще запам'ятати їх, давайте прочитаємо правила у підручнику.

Фізмінутка

Вправи на зняття статичної напруги.

5. Первинне закріплення

– Відпочили? Продовжимо урок. Тренуватимемося чути слова з невимовними приголосними і підбирати до них перевірочні.

1) Фронтальна робота.

– Приготуйте сигнальні картки. Почуйте слово з невимовною згодою, підніміть зелену картку і готуйтеся назвати перевірочне слово. Якщо у слові немає невимовної згоди, підніміть червону картку.
Безкорисливий, нецікавий, вірусний, владний, віковий, смачний,
голосний, доблесний, жалюгідний, мальовничий, запасний, відомий, цікавий, майстерний, корисливий, втішний, ненависний, ненасний, небесний, небезпечний, відсутність, поверхневий, пізній, переможний, похвалитися, рідкісний, приголосний, пристрасний, тілесний, тілесний тяжкий.
– Молодці, ви були уважні, добре працювали.

2) Самостійна робота

- А тепер виконуємо вправу 79 с. 61. Прочитайте завдання і скажіть, як ви виконуватимете завдання.
– Потрібно прочитати слова, підібрати перевірочні та дізнатися, яка літера пишеться на місці пропуску.
– Які слова будуть перевірочними? (Ті, у яких невимовний приголосний чути чітко.)
– Працюємо самостійно.

Діти виконують вправу, вчитель перевіряє в 3-5 учнів правильність виконання, потім вони стають консультантами, перевіряють в інших учнів.

3) Словникова робота

- Розгадайте кросворд. Випишіть у зошит слова. Підкресліть невимовні приголосні.

  1. Що обігріває землю? (Сонце)
  2. Як називається ряд сходинок, що йдуть вгору чи вниз? (Сходи)
  3. Як називається рослина, з якої у тропічних країнах добувають цукор? (Тростник)
  4. Як називають того, хто приніс звістку? (Вісник)

- Чи у всіх словах невимовну приголосну літеру можна перевірити? (У слові «сходи» не перевіряється.)
– Якщо слово з невимовною згодою не можна перевірити, потрібно запам'ятати його написання.
- А чому все-таки зникають окремі звуки?

Справа в тому, що три приголосних підряд буває дуже важко вимовляти, ось ми і спрощуємо таким чином їхню вимову. А написання їх спрощувати не можна, не просто так існують невимовні приголосні. Вони мають свою історію. Наприклад, у слові сходи ми пишемо букву Т. Чому? У давньоруській мові було слово лъства або лъзтва і походило воно від дієслова лізти, лізти за допомогою суфікса -тв(а). Воно те й перетворилося на сходи під впливом таких слів як цукорниця, чорнильниця. Значить невимовне Т у іменнику сходи – це залишок суфікса -тв(а). Так знання етимології допомагає робити помилок у словах.
- Підберіть однокорінні слова до слова сходи і поспостерігайте, де збереглися залишки суфікса Т, а де ні.

Сходи, сходи, сходи, сходи.
– Запам'ятайте написання цих слів.

6. Підсумок уроку

- Підведемо підсумки. Що ви можете сказати про сьогоднішній урок? (Сьогодні ми познайомилися з новою орфограмою – невимовні приголосні літери в корені слів. Ми дізналися, що невимовна приголосна найчастіше знаходиться в словах, де є збіг кількох приголосних. Написання слів з невимовною згодою можна перевірити. Для цього потрібно підібрати перевірочне слово, де цей приголосний чутно чітко.)

7. Домашнє завдання:с.61 - правило, упр. 80, усно скласти пропозиції зі словами сходи, сходи, сходи, сходи.

Іноді згодні

Грають з нами у хованки.

Вони не вимовляються,

Але пишуться у зошиті!

У таких словах згодні

Завжди ви тільки пишіть,

Але щоб стало ясно вам,

Ви їх зараз почуєте.

(В. Воліна.)

До чого ж сьогодні день преліс тний

З лнце в небі через днічно горить,

Висвітлює міс тність та окрес тність

І теплом своїм сірий дця бадьорить.

1. Прочитай слова.

Сум, сумувати, сумний.

Що означає кожне слово? Назви корінь цих слів. Вимовте ті самі слова вголос. Знайди та назви слово, в якому буква не позначає звуку. Розкажи, як треба міркувати, щоб не помилитись у написанні цього слова.

2. З двох стовпчиків вибери однокореневі слова. Запиши їх парами. Перевірочне слово пиши перед випробуваним. Виділили корінь. Підкресли невимовні приголосні.

Зразок: Уста - вус тний

вуста безсовісний

свист хруснув

негода усний

місце невідоме

звістка непогожий

совість місцевість

3. Прочитай. Де перевірене, а де перевірочне слово? Випиши спочатку перевірочне, а потім слово, що перевіряється. Познач орфограму.

Зразок: міс тпро - міс тний

1. Зірка, зіркове

2. Лютий, лють

3. Гігант, гігантський

4. Щасливі, щастя.

Придумай і запиши пропозицію з будь-яким із слів, що перевіряються.

4. Вибери та випиши слова з невимовними приголосними. Поруч записати перевірочні слова.

Здоров'я, сонце, лист, серце, зоряний, книга, відомий, друг, радісна, околиця, стовпчик, лютий, чесний, свято, чарівна.

5. Списати слова, що позначають ознаки предметів. Вставити пропущені літери. Поруч записати слова, що позначають предмети.

Через…нічний(що?) ……….. Звёз…ное(что?) ……………

Чес…ний (хто?) …………….. Ненас…ная(что?) ………….

Щас…лівий(що?) …………. Невідомий ... хто (хто?) ... ... ....

Грус…не (що?) ……………. Радос…ний (що?) ………….

6. Спиши. Підбери перевірочні слова до даних. Познач орфограму. На

які питання відповідають перевірочним словам?

Зразок: радісний – радості

Владний, жахливий, кріпосний, швидкісний, чарівний, чесний,



7. Підберіть до виділених слів близькі за значенням слова, але з невимовною згодою. Вставте пропущені літери.

Величезнабудівництво, яскраве світило, чарівнеличко, дощовідні, сумнаісторія, веселеподія, знаменитаспівачка.

Слова – помічники: с…нце, ненас…ные, звес…ная, прелес…ное, грус..ная, гіган…ская, радос…ное.

8. Прочитай. Випиши слова з невимовними приголосними. Підбери до них якнайбільше однокорінних слів і запиши їх. Підкресли невимовні приголосні.

Пізня осінь. Граки відлетіли,

ліс оголився, поля спорожніли.

Тільки не стиснута смужка одна…

Сумну думу наводить вона...

Н. Некрасов.

9. Склади словосполучення за зразком.

Зразок: (радість) день - радісний день

(Область) місто, (щастя) зустріч, (гігант) завод, (доблесть) праця, (честь) вчинок, (принадність) картина, (лютість) вітер, (капуста) котлети, (негода) погода, (нещастя) випадок.

Підкресли невимовні приголосні.

10. Прочитай. Випиши слова з невимовними приголосними. Підбери та запиши однокореневі слова. Підкресли невимовні приголосні.

А горобина осінь святкує, намисто червоні надівши (О. Висотська)

І в усі свої сопілки птахи радісно заспівали (І. Дем'янов)

Над глухим степом у невідомий шлях нескінченним ланцюгом хмари пливуть. (І. Нікітін)

11. Відгадай загадки М. Толоконнікова. Знайди в загадках однокореневі слова з невимовними приголосними. В яких загадках вони містяться? Доведи, що ці слова однокореневі. Випиши їх, підбери до них перевірні. Познач орфограму. Знайди та випиши слова з буквосполученнями жи, ши, чк,підкресли.

У буйному морі - океані

Риба страшна живе,

У неї великий живіт,

Паща з жахливими зубами.

У цьому хорі музиканти

Все у фраках, наче франти.

Але співає страшенно хор.

Хору потрібний диригент.

Житель лісу спритний

Поцупив листок капустяний.

У нього тремтять вії:



«Чи немає де-небудь лисички?»

Звёз дний, поз дале, через днік, сір дце.

Вага тнік, влас тний, гіган тський, грус тний, доблес тний, відомий тний, капус тний, кіс тний, кріпос тної, ліс тниця, міс тність, ненас тний, облас тної, окрес тність, преліс тний, радос тний, свис тнув, зараз тлівий, трос тнік, вус тний, година тное, чес тний, шес тнадцять, ярос тний.

Здра вствуй, чу вство, я втивний.

З лн ц е.

13. Прочитай. Спробуйте проговорити перевірочні слова без літери. Д

Бу дто - буде, громозий дкий - нагромаджувати

Звёз дний - зірка (зірочка, зорепад)

Нахо дчий - знаходити.

Поз дале, поз дня, припоз днився - запізнився (запізнення)

через днік, через днічний, через днуть, через дність, свято,

Сір дце - серце (серцевий)

Прочитай. Спробуйте проговорити перевірочні слова без літери. В

Здра вствуй, здра вдавайте, здра в- здоров'я (привітати)

Л

З лнце - сонечко (сонячний)

Прочитай. Спробуй промовити перевірочні слова без літери Т

Аген тство – агент; безсовіс тний, безсовіс тале – совість; вага тнік, повіс тка - звістка; влас тний, влас тале - влада (володар), гіган тський - гігант (гігантизм); грус тний, погрус тнел, грус тале - сум (сумувати); доблес тний, доблес тале – доблесть; міс тність, міс тні, міс тний - місце (помістити); окрес тність, окрес тні, окрес тний - хрест.

14. Зміни словосполучення за зразком.

Зразок: цукор із тростини - тростинний цукор.

Майданчик на сходах - ………………………………………..

Житель цієї місцевості - …………………………………….

День свята - ………………………………………………….

Людина, яка здобула популярність -…………………………

Підкресли згодні в однокорінних словах.

15. Спиши словосполучення, вставляючи пропущені літери. Підкресли невимовні приголосні. У дужках напиши перевірочні слова.

Добре (………..) сер…це, яскраве (………..) со…нце, (………….) чес…ное слово, (………..) грус…ное настрій, (… ………) звес…ное ім'я, (……….) ненас…ное ранок, (……….) звёз…ное небо, (………..) капус…ное поле.

16.. Вставте невимовні приголосні. Обов'язково вголос промовляйте перевірочні слова.

Звёз…ное, доблес…ный, мес…ность, поз…но, погрус…нела, ярос…ная, чес…ное, свис…нул, грус…ная, мес…ные, тягос…но, окрес…ная, сер… це, звіс…на, гіган…ское, хлес…нули, вага…ник, громоз…кий, праз…новать, спор…змін.

17. Вставте пропущені літери. Іменники з невимовними приголосними підкресліть однією рисою, а прикметники - хвилястою лінією. Виділіть орфограму.

Прелес…ная, мес…ность, окрес…ная, со…нце, звёз…ное, наез…ник, грус…ний, лес…ница.

18. Підберіть до цих слів однокореневі з невимовною згодою в корені. Вставте пропущені літери.

Здоров'я, пащі, звісно, ​​хрумтіти.

Слова - помічники: пас.

19. До слів у дужках підбери однокорінні прикметники. Запиши словосполучення, виділі корінь. Підкресли невимовні приголосні.

Зразок: Счас тлівий день

(щастя) день, (негода) вечір, (відомість) співак, (уста) відповідь, (місце) магазин, (капуста) салат, (честь) людина.

20. Вибірковий диктант. Вибери і запиши слова з невимовною згодою.

П о с л о в і ци.

1. Добрій людині та чужа хвороба до серця.

2. Щасливий до обіду, нещасний – до відповіді.

3. Пізньої осені одна ягода, та й то гірка горобина.

4. Серце матері краще сонця гріє.

5. Радісне життя радує серце.

6. Буде і на вулиці свято.

21. Вивчіть вірш. Воно допоможе вам при вивченні теми «Невимовні приголосні» . Запам'ятайте поєднання СН, ДТ.

Не чудово, не прекрасно,

А жахливоі небезпечно

Літеру "т"писати даремно

У словах смачний, цікавий.

(І. Козловський)

Запам'ятай ці слова!

Чудо сно, прекра сно, вужа сно, я сний, опа сно, насправді сно, вку сно, інтері сно, ті сний, пре сний, небі сний, пару сний, повід сний, згідно сний, адре сний, оцту сний, безгла сний, безслове сний.

Безібра зний, гряз зний, любе зний, желе зний, колхо зний, слі зний, серйо зний, гро зний, алма зний.

23. Підкресліть сполучення СН, ДТ. Обов'язково промовляйте вголос перевірні слова.

Ті сний, алмазна, прекрасна, прямовисна, жахливо, потворна, вітрильна, оцтова, колгоспний, жахливі, люб'язне, ясна, брудне, прямовисна, смачний, цікаві, грізна, ясне, запасна, щогодинна, навісний, нестерпний.

24. Встав, де потрібно, невимовні приголосні. Обов'язково вголос промовляйте перевірочні слова.

Ус…ные, жах…ное, звёз…ные, прекрас…но, чес…ный, поз…новато, час…ный, праз…ничний, небес…ное, марно…ные, извес…ные, безсовес…ная, хлес… нулі, хрус...нуло, червоне... ненас...на, гроз...не, звіс...на.

25. Відгадайте загадку, напишіть відгадку!

* Коли і лежу я на спині,

Немає жодної користі в мені!

Але притули мене до стіни -

Знайдете справу одразу мені.

(Л - - - - - - - .)

* Підберіть вірні слова.

Мороз та ……. ; день …………!

Ще ти дрімаєш, друже …………….. .

(А. Пушкін)

…………., князь ти мій ……….. !

Що ти тихий, як день ……………?

(А. Пушкін)

Слова - помічники: прелес...ний, со...це, чудес...ний, прекрасний... ненас...ний, здра...ствуй.

26. Глядачі.

Ми їдемо, їдемо, їдемо

У далекі краї

Гарні сусіди,

Щасливі друзі. (С. Михалков.)

Заварила чайка

Із морської капусти.

Риби пили - похвалили,

Чай у чайки смачний. (І. Дем'янов.)

Ялинка в блискітках крижаних,

У теплих сльозах смоляних.

Світла, зелена,

Сонцем осяяна. (А. Барто.)

27. Попереджувальні та пояснювальні диктанти.

З лнце ще не зійшло. Ненас твранці мисливці пішли за здобиччю. У лісі чувся тягос тний виття. Маленькій і слабкій чу вНастя перед цією силою.

На алеях групи людей згрібають гіган тські оберемки пожовклої і покра снлишнього листя. Поз днею восени наша міс тність здається грус тної. В окрес тностях диво снні фарби ранньої осені змінив пре сний сірий колір. На сір дце з'явилося вужа сное чу вство туги.

Чудо сня снігова скатертина на полях виблискувала мільйонами алма зних відблисків.

Вона була схожа на зір дний небі сний зведення.

Гіган тхмари здавались желе знтні та безобразні зне.

Хмари влас ттність.

28.. Зоровий диктант.

1. Три дівчини під вікном пряли поз дале ввечері. (А.С.Пушкін)

2. День з ранку стояв ненас тний, калюжі сірі скрізь. (Є. Благініна)

3. Убралася і горобина в білий праз днічний наряд (Є. Трутнева)

Поясни написання невимовної згоди.

29. Вибірковий диктант. Випиши слова з невимовною згодою.

1. Привіт, сонце золоте!

2. Кролик лист капустяний гриз (К. Чуковський)

3. Сходи – чудесниця біжить сама собою (Є. Тарахановська)

4. Під навісом ховаються сумні граки (Г. Долонщиков)

6. З навколишніх гір сніги вже втекли каламутними струмками.

(А. Пушкін)

7. Була тиха – тиха зоряна ніч (Д. Мамин – Сибіряк)

30. Спиши, поруч напиши слова, що відповідають на запитання який?

Зразок: запасливий (який?) - запасливий

Скусен - …………………….

Чудесний - ……………………..

Небезпечний - ……………………..

Прекрасний - ……………………..

Цікавий - ……………………..

Витривал - ………………………

Жахливий - ………………………

Ясен - ………………………

31. Сторінка – тест.

Яс…ное, кос…ная, доблес…ная, мес…ное, любез…ное, прелес…ный, оцет…ная, свис…нул, звес…ний, вітрило… ная, потворна… ная, час… ное, гіган… ський, жах ... ний, звёз ... ний, сер ... це, запоз ... але, безглас ... ная, прес ... ний, праз ... нічний, окрес ... ний, цікав ... , ненавіс ... ний, прихвас ... нула, доблес ... ний, чудес ... ний, влас .... ний.

32. Словниковий диктант.

Сонце, серце, зоряне, радісне, свято, околиця, чесне, сумне, щасливе, сходи, привіт,

Місцевий, цікавий, жахливий, небезпечний, кріпаки, усний, прекрасний.

33. Напишіть по пам'яті по 5 слів з невимовною згодою та поєднаннями СН, ДТ.

Якщо не вийшло, поверніться до попередніх вправ, прочитайте їх ще раз.

Потім закрийте книгу та виконайте це завдання.

34. Послухай уривок із казки Л. Гераскіної «У країні невивчених уроків». Про яку орфограму йдеться у уривку? Поясни, як ти розумієш вираз «сумнівні та приховані літери»

Справді, як пишеться слово "сонце"? Зоя Пилипівна завжди радила нам зм...няти слово так, щоб усі сумнівні і приховані літери вив...зали назовні. Може, спробувати?

І я почав вигукувати: Сонце! Сонечко! Сонячний!». Ага! Вил ... зла літера "л". Я схв...тил крейда і швидко вип...сал її. Цієї ж хвилини сонце знову зазирнуло в зал.

Які способи перевірки орфограми «Невимовні приголосні в корені слова» ти знаєш?

Знайди та випиши слова:

1. з орфограмою – великою літерою в іменах;

2. з подвоєною згодою в корені слова;

3. з невимовною згодою.

Назви перевірочні слова.

35. Прочитай правило у віршах. Для яких слів віршованого правила написання літери т, дійсно, виявляється помилковим? Доведи! Випиши ці слова, а поруч запиши перевірні. Познач орфограму.

І жахливо, і небезпечно

Літеру тписати марно!

Всім відомо, як чарівно

Літеру тписати доречно!

Випиши слова з буквосполученням стн.Доведи, що ці слова написані правильно.

36. Творчі диктати.

1. Вночі зоряне небо. Околиця. Пізно.

2. День народження. Радісно. Б'ється серце.

Придумай пропозиції з цими словами так, щоб вийшло два невеликі тексти.

37. Прочитай сполучення слів. Заміни їх синонімами з орфограмою «Невимовні приголосні докорінно слова». Зверніть увагу: ці слова повинні відповідати на запитання який? яка?Познач орфограму.

Зразок: похмура пісня - грус тная (грус тити)

Правдива відповідь - ………………………………..

Місцевий житель - ………………………………..

Цікава книга - …………………………….

Гарний краєвид - …………………………………

38. Попереджувальний диктант зі слуховою підготовкою. Послухай тексту. Знайди слова з орфограмою «Невимовні приголосні докорінно слова», поясни написання. Проговори всі слова в реченнях, як писатимеш. Запиши текст під диктування. Познач орфограми.

Як чудово зоряне небо! Групи зірок утворюють сузір'я. Людина дала їм чудові назви: Лев, Терези, Діва… А навколо Сонця обертаються дев'ять небесних тіл. Це планети. І одна з них – наша Земля.

Випиши однокореневі слова, виділи корінь.

39. Спиши, вставляючи пропущені літери. Підкресли невимовні приголосні.

Здравствуй, осінь золота! Школа, с..нцем залита! (В.Лебедєв-Кумач)

Риж…й, руд…до руд не дарма руд…к – вага…нік вересня.

(Б. Мусатов)

На дорогах калюжі морщаться від стуж ... під навісом ховаються грус ... ні граки. (Л. Долонщиків)

40. Прочитай. Випиши тільки ті пропозиції, в яких зустрічаються слова з невимовними приголосними. Перед словами з невимовними приголосними у дужках напиши перевірочні слова.

Дивний у вересні ліс - у ньому поряд весна та осінь. Тепле сонце та холодний вітер. В'янення та тиша. І сумно та радісно.

(за М. Сладковим)

41. Відгадай загадку, напиши відгадку. Виділили орфограму.

Відгадайте, хто я такий?

Піднімаюсь до хмар,

Дивним криком у шторм морський я

Передбачаю морякам.

(Б - - - - - - - - - - .)

Бігає швидко та влучно стріляє –

Як одним словом їх усіх називають?

(С - - - - - - - - - .)

Знайди пару. Вставте пропущені літери.

Перебуваючи у запасі. Викликає інтерес. Постійно заздрий. Приємний смак. Що відноситься до кістки.

Слова - помічники: кос ... ний, смак ... ний, завис ... лівий, цікавий ... запасний ....

42. Знайди пару. Встав пропущені літери.

Ус…ний, прекрас…на, небезпечна…, щасливе… чудес…ні.

Сер…це, лес…ница, окрес…ность, мес…ность.

Придумай пропозицію з одним із словосполучень.

43. Попереджувальні диктати.

Лавини.

Опа сн S снігові бурі в горах. Після таких бур треба бути обережним. На скелях лежать величезні снігові шапки. У такий міс тності бувають лавини. Извес тале багато випадків, як у лавинах гинули люди. (40 слів)

Будиночок Мальвін.

Буратіно побачив преліс тлужок. На ній стояв диво сний будиночок. На віконницях були намальовані з лнце, місяць, зірок две небо. Навколо росли прекра сне квіти. У цьому будинку мешкала дівчинка Мальвіна.

44. Прочитай. Які літери слід вставити замість перепусток? Чому? Які ще орфограми побачив? Познач їх, поясни написання. Запиши під диктування. Перевір по книзі.

В околицях славного Новгорода жила прекрасна царівна Волхова.

Полюбила царівна добра молодця Садка. Але не стала вона щасливою. Інша дівчина заволоділа серцем Садко.

Дізналася про це Волхова, заплакала. Сльози її перлинами падали на траву і перетворювалися на чудесні білі квіти. Люди назвали ті квіти конвалії …. (За матеріалами журналу «Мурзилка»)

45. Стовпчиком списати слова. Поруч, через рисочку, записати однокореневі з невимовними приголосними.

Сонячний - ……………….. Місце ……………………

Радість - …………………… Чарівність - ……………….

Серцевий - ………………… Вуста - ……………………

Тростина - ……………………. Доблесть - ………………..

Звістка - ……………………… Запізнілий - ……………..

46. ​​Спиши речення, вставляючи пропущені літери. Виділили невимовну приголосну.

1. Сонце освітило окресність.

2. Хрус…нула суха гілка на сні.

3. Прол ... тіла прелес ... пташка.

4. Пастух жене стадо на пас...

Які ще орфограми побачив?

47. Вставте пропущені приголосні.

Сум - сумний діти - де __ __ тво

звістка - відомий зірка - звё__ ___ ний

місце - міс___ний спізнився - по__ __ ний

пасти - пас___пожива здоров'я - здра__ __ твуй

краса - прелес___ний радість - радос __ний

свист - сві___ ___нув жах - жах __ ний

щастя - сча___ ____ лівий надарем - напра__ ___ ний.

Не плутайте: чу вство – чу вствувати, але ча сть - навчаючи ствувати.

48. Коментований лист.

1. Стояла пізня осінь. (В. Сутеєв)

2. Щасливою і красивою робить людину робота (Прислів'я)

3. Робота серце радує. (Прислів'я)

4. Під навісом ховаються сумні граки. (Г. Долонщиків)

5. Пізнього вечора буря за вікном шуміла. (А. Плещеєв)

49, Зі слів кожного рядка скласти речення. Записати Підібрати назву до тексту, що вийшов.

стоять дні, негодні;

хмари, сонце, закривають, тяжкі;

з, морозить, ранок, пізнього, до, вечора, дощ;

дерев, с, вітер, зриває, люто, листя;

стало, в сумному лісі.

Виділити орфограму «Невимовні приголосні»

50. У прислів'я вставити відповідні за змістом слова з невимовною згодою в корені.

1. …………….. матері краще ………………. гріє

2. …………….. нечесному не товариш.

3. Таємниця, ……………….. трьом, не таємниця.

4. Рукам робота - душі ……………….

5. Біда …………….. у його заздрощі.

6. ………………. встанеш – мало зробиш.

7. Людина працьовита ……………… сама …………… .

Слова для довідок: сонце, чесне, серце, відома, заздрісник, свято, щасливий, пізно.

51. Творча робота.

Склади невеликий текст на одну з цих тем.

Ялинка вбирається.

Свято наближається. (Я. Акім)

Ми любимо дні морозні,

Ковзанка пружний лід,

Нічне небо зоряне

І галасливий Новий рік! (О. Висотська)

52. Попереджувальний, пояснювальний диктант.

Весній.

Тепле повітря. Високе сонце. Дзвінко співають синиці. Вони кваплять весну. Радісний дзвін чую у небі. Це летять на батьківщину птахів. Ось свиснув дрізд. Над галявиськом чується чарівний голос незнайомої пташки.

Вночі була завірюха. Дув лютий вітер. На ранок стало тихо. Мисливець стояв на краю лісу. Він оглядав місцевість. Сонце здіймалося над верхівками дерев. Через дорогу котилася біла грудка. То був молодий заєць. Мисливець свиснув. Заєць кинувся в кущі.

53. Диктант – підготовка. Напиши під диктування.

Пізня осінь.

Позаду счастеле і радос тліто. Пройшла диво сня золота осінь. Стоять ненас тні дні поз дній осені. У лісі вужа сная бруд. Жовті та кра сне листя вже потемніло. Вони лежать на землі безобразні знслизькою масою. Вночі рідко можна побачити припинення сне зірок две небо. На небі сном зводі видно пре сне сірі хмари. Здра вти, ранкове сонечко! Але насправді снпро низьке со лнце хоче утримати теплу погоду. Близько взимку. (60 слів)

Якщо учень припустився помилок, особливо у виділеній орфограмі, необхідно виписати дані слова та підібрати перевірочні до них.

54. Диктант – тест. При написанні диктанту учневі необхідно уважно слухати та обов'язково промовляти текст «губами».

Низьке зимове сонце було трішки. снуватим. Чудо сня снігова скатертина на полях виблискувала мільйонами алмазних відблисків. Вона була схожа на зір дний небі сний зведення. Гіган тхмари здавались желе знними. Вони складалися в картинки - преліс тні та безобразні зне. Хмари влас тале дивилися на спорожнілу взимку міс тність. Полетіли вниз диво снні сніжинки, схожі на прекра снні зірочки. Настала ненас тпогода. Ярос тний вітер налетів на гіган тські дерева. Але вони здобули тале витримували його атаки. Грус тні дерева чу вють тугу за весняним теплом. (69 слів)

Якщо в тексті допущені помилки на виділену орфограму, то треба повернутися до виконання вправ на цю тему.

55. Замініть виділені слова близькими за значенням словами з невимовною згодою. Виділіть орфограму.

Знаменитийписьменник, гарнадівчинка, довколишнімісця, галасливе торжество. веселийнарод.

Слова – помічники: радос…ний, звіс…ний, прелес…ная, праз…ник, окрес…ные.

56. Заміни одним словом.

1. Поводитися з привітанням.

2. Центральний орган кровообігу.

3. Білий метелик.

4. Виражений словами.

Слова - помічники: привітати, сер ... це, словесний, капус ... ніца.

57. Диктант – підготовка.

Проголошення.

Ми гуляли навколо. тність. Сьогодні найдивніше сний через днік поз дній осені. Випав перший сніг. Усіх охопило радос тное чу вство. Безібра знні від бруду поля раптом стали припинені снними. Вони блищать на со лнце, як алма зне. Групи дерев під снігом здаються тними пару снними судами. Грус тная, пре сная міс тність стала інтере сной. У колхо зних ангарах йде робота. Там чинять желе зних коней для весняної сівби. Опа снпро залишати техніку на зиму без серця знного ремонту. (64 слова)

Якщо учень припустився помилок, особливо у виділеній орфограмі, необхідно виписати ці слова та підібрати до них перевірочні.

Якщо слово не можна перевірити, то треба його запам'ятати.

58. Диктант – тест.

Мій дід розбив прекра сний сад. Акуратно дбати про нього – серйозна праця. Але як радос тале бачити преліс тні квіти і гуляти дивом снним довгим алеям. Сад діда - найкращий у нашій міс тності. З усіх окрес тлюдей приходять люди глянути на нього. Навіть із облас тного центру приїжджав відомий тний професор. Я люблю слухати інтере снні розповіді діда про рослини. У ненас тні дні дід вужа снпро переживає. Ми всі йому сочу вняємо. Але насправді снпро дощі та ярос тні вітри атакують сад. Потім з'явиться з лнце і влас тале розжене беззаконня зних ворогів. (79 слів)

59. Додаткові диктанти.

С і н і ч к і.

Варто чудовий зимовий день. Сонце висвітлює всю околицю. Радісні сонячні зайчики скачуть стовбурами дерев. На березі опустилася зграйка строкатих пташок. Це синички. Їх багато живе у нашій місцевості. У синочок святкове вбрання… . На головці пташки чудова шапочка. Спина, крила та хвіст – жовті. Одна із синочок радісно свиснула. Яке щастя! Вона побачила на гілці сусіднього дерева смачне сало. Його прив'язав лісник. (62 слова)

Цукрова тростина.

Сік цукрової тростини був відомий в Індії ще п'ять тисяч років тому. Цей солодкий сік нагадував смачний бджолиний мед. Потім цукрову тростину почали вирощувати на Кубі та Гаїті. Це гігантський злак до шести метрів заввишки. Зрубують стебло одним ударом за допомогою важкого тесака. Щоб не витек солодкий сік, стебла тростини подрібнюють. Вони служать чудовим паливом для цукрових фабрик. З очеретяного листя можна робити ще й папір. (68 слів)

Невимовні приголосні - це звуки, які не вимовляються або погано різняться у накопиченні приголосних у слові. У словах російської зустрічаються складні скупчення приголосних звуків:

вств(привіт, відчувати, виразний, незайманий),
здн(святкувати, свято, пізнє, пізно, безодня, зоряне),
ндськ(голландська, шотландська, фінляндська),
нтськ(гігантська, дипломантська, дилетантська),
стл(посланий, щасливий, сумлінний, співчутливий),
стн(доблесний, глухий, лютий),
лнц(сонце),
рдц(Серце),
стск(расистський, націоналістський)

та інші.

При проголошенні таких слів випадають звуки, д, т, л. Їх називають невимовними.

У таких випадках написання слова з невимовним приголосним вимагає перевірки.

Правило!

Щоб правильно написати слово з невимовним приголосним, потрібно змінити його форму або підібрати споріднене слово таким чином, щоб у ньому після першого або другого приголосного цієї групи приголосних стояв голосний звук.

Для приголосного звуку, якщо після нього є голосний, ця позиція в слові є сильною, тобто тоді приголосний чується ясно і чітко.

Позиція невимовного приголосного стає сильною також у кінці слова і у випадках, якщо за ним слідує непарний сонорний звук (л, м, н, р, й):

сонце – сонячний, щасливий – щастя (е = [й'е], перед й);

агент ство - агент, пісна (їжа) - піст, жалісливий - жалість.

Приклади застосування правила

Приклади слів з невимовними приголосними

При виголошенні слів «сумний», «кістковий», «затятий» в накопиченні приголосних звуків стн пропадає звук т. Щоб правильно їх написати, скористаємося орфографічним правилом.

Сумний - сумний, сум, сум;

кістковий - кісточка, кістка, кістки, окостеніти;

лютий - в люті, лють.

Відмінні результати дають завдання дітям зробити картки зі слів з невимовним приголосним. На картці діти пишуть 5-10 слів, пропускаючи небезпечне місце. Потім на уроці учні змінюються картками та пишуть до слів перевірочні слова. Приклади слів, у яких є невимовний приголосний:

Свистнути (свистіти), агенство (агент), безвісний (вістка), вісник (вісті), владний (влада), гігантський (гігант), голландський (Голландія), гіркий (прикрощі), громіздкий (нагромадив), дилетантський (дилетанти), доблесний (доблесть), зоряний (зірка), глухий (глушина), здоров'я (здоров'я), корисливий (користь), кістковий (кістка), місцевий (місце ), ненависний (ненависть), ненастийний (ненасть), невідомість (відомість), обласний (область), околиця (довкола), пастище (пасти), пізно (запізнився), праздність (празден), чарівний (принадність), упереджений (пристрасть), радісний (радість), свистнути (свистіти), серце (серце), щасливий (щастя), тростини (тростинка), хльоснути (хльостати), хрускіт (хрустіть), цілісний (цілість), виразний (наяву), лютий (лютість).

Приклади слів, у яких немає сказаної

У ряді слів немає невимовного приголосного звуку. Приклади слів, де немає невимовної згодної т:

безгласний, смачний, гнусний, мальовничий, інтриганський, майстерний, майстерний, цікавий, мальовничий, небесний, кісний (відсталий), чарівний, небезпечний, словесний, словесність, жахливий , ровесник, чудовий.

Щоб переконатися у відсутності невимовного приголосного звуку в наведених словах, чинимо так само: змінюємо їх форму або шукаємо однокореневе слово, в якому в сумнівному місці з'явиться голосний звук.

Небезпечний - небезпечний, майстерний - майстерний, цікавий - цікавий, жахливий - жахливий, смачний - смачний;

словесний - словеса, чудовий - чудеса, небесний - небеса, мальовничий - живопис.

Прикметники «чудесний», «небесний», «словесний» мають у своєму складі формоутворюючий суфікс –ес–, за допомогою якого утворені форми множини та непрямих відмінків іменників «диво», «небо», «слово».

Чудо – чудеса – чудесний;
небо – небеса – небесний;
слово – словеса – словесний, словесність, словесник.

Не слід вставляти зайвий приголосний у поєднанні ству наступних словах:

брати участь, вшановувати, ходити, наїдки.

Але є винятки, які не підкоряються правилу. Це словникові слова:

блешня (але блищати, блискітки), цвілка (але плескіт), драбина (але драбинка), склянка (але скло, скляний).

ровесник (рівний по веснах) - сверс тнік (однаковий за віком);

йти (хода) - ше фти (шефи);

яства (старослов'янське ясті - є) - я втивний (яву, з'явитися, явище);

нагрудник (старослов'янське персі - груди) - наперс ток (перст – палець);

косий (відсталий, реакційний) - кіс тний бульйон (кістки).

Слова «ровесник» і «одноліток» вважаються словниковими, написання яких слід запам'ятати.

Іменник «одноліток» походить від загальнослов'янського слова «верста», яке служило мірою не тільки довжини, а й віку. Знання цього допоможе написати літеру т у слові «одноліток».

Приклад картки з 10 слів

доблес...ний -

трос...нік -

свис...нути -

небесний -

майстерний -

ненас...ний -

власний -

ліс...

Наскільки різноманітна російська мова, настільки вона й складна. У ньому міститься безліч правил, відмінків і відмін, словникових слів. І крім усього цього, нам потрібно звернути увагу і на слова, в яких може бути невимовна приголосна літера.

Поняття "невимовної згоди"

Під невимовною згодою ми розуміємо звук, який вимовляється разом кількох приголосних літер у слові. У нашій російській мові зустрічаються досить складні для вимови накопичення цих звуків:

  • "вств" (відчувати, здравствуйте);
  • "Нтськ" (гігантський);
  • "Стск" (расистський, націоналістський);
  • "ндськ" (голландська, шотландська) та інші.

Для вірного написання цих та інших слів з невимовною згодою необхідно підібрати таке перевірочне слово (змінити його форму або знайти родинне), в якому після "невимовного" приголосного, який ми вже чітко почуємо, або наступного приголосного звуку стояв голосний. Тоді у цього приголосного звуку стає сильна позиція і ми легко зможемо його визначити.

Приклади слів з невимовним приголосним докорінно

"Яскраве сонце на якийсь час зовсім засліпило мої очі". У даному реченні в слові "сонце" є невимовний приголосний "л" в корені, яке ми не чуємо при вимові. Підбираємо перевірочне слово: сонячне (наприклад, світло). Тут приголосний звук "л" вже чітко чутно.

"Після шкільного свята я, щасливий та радісний, біг додому". У реченні відразу три слова з невимовним гласним докорінно: праз(д)ник - празден (від прикметника "пустий"), щасливий - щастя, радісний - радість.

Проте не до всіх слів можна підібрати перевірочні, є словникові слова, які потрібно запам'ятати. До них відносяться: чу(в)ство, ліс(т)ниця, сверс(т)нік.

Існують також слова, в яких відсутній невимовний приголосний, але щоб переконатися, необхідно також підібрати однокореневе слово. Наприклад: "Мій брат затіяв небезпечну гру". У слові "небезпечну" у поєднанні приголосних "сн" відсутня невимовний приголосний, так як перевірочне слово "небезпечний", між приголосними встає голосний звук.

26 серпня 2016

Сьогодні погода ненасна,

І я така нещасна.

Сіє дощ абсолютно жахливий.

Скоріше б знову стало ясно,

І засяяло б сонце червоне,

І стало б довкола чудово!

Ніхто не любить дощової погоди, тому що не можна піти грати з друзями. Чим же зайнятися сидячи вдома, коли за вікном йде дощ? Може, вивчити, як пишуться невимовні приголосні докорінно слова?

Правило

Щоб правильно писати такі слова, потрібно вивчити правило:

Застосуємо воно до слів із вірша:

Сьогодні погода ненасна (ненас те),

І я така нещасна (нечас те).

Сіє дощ абсолютно жахливий (жахливий - ні т).

Скоріше б знову стало ясно (ясна - ні т),

І засяяло б сонце червоне (червоний - ні т),

І стало б навколо чудово (прекрасний - ні т)!

Так допомагає перевірити невимовні приголосні докорінно слова правило. Воно дуже просте, його потрібно обов'язково вивчити напам'ять.

Підбери перевірочне слово

Пограємо у гру «перевірочне слово». До кожного з наведених нижче прикладів підберіть перевірочне однокореневе слово

  • відомий, вісник, повістка (вісточка, вісті, звістка, звістка);
  • сумний (сум, сум);
  • привіт (здоров'я, здоров'я, здоровий);
  • зірковий (зірка, зірочка);
  • капустяний (капуста);
  • місцевість (місце, містечко);
  • негоди (негода);
  • пізній (спізнитися, запізнення);
  • радісний (радість);
  • свиснути (свист, свистить);
  • серце (серце, серцевий);
  • сонце (сонячний);
  • тростина (тростинка);
  • учасник (участь);
  • чесний (честь);
  • небезпечний (побоювання);
  • чудовий (чудеса);
  • жахливий (жахливий);
  • цікавий (цікавий).

Другокласники починають вивчати невимовні приголосні докорінно слова. 2 клас вже має вміти підбирати перевірочні слова.

Відео на тему

Слова для запам'ятовування з невимовними приголосними

Не завжди є можливість застосувати правило. Існують такі слова, в яких невимовні приголосні докорінно слова не можна перевірити. Вони називаються словниковими, їх правопис потрібно вивчити:

  • сходи - ряд сходинок або перекладин;
  • свято - день, коли відзначається якась знаменна подія;
  • почуття – внутрішнє переживання, емоційний стан;
  • однолітки – люди одного віку;
  • ровесники - синонім слова "однолітки".

Знайди слова, в яких є невимовні приголосні докорінно слова

Необхідно розвивати вміння знаходити слова з невимовними приголосними серед інших. Для цього потрібне тренування. Тут дано пропозиції, знайдіть у них слова з невимовними приголосними.


У цих реченнях використані слова з різними орфограмами, серед них «Невимовні приголосні докорінно слова», приклади таких слів: вісник, радісний, чарівний, чудовий, прекрасний, зоряне, капустянка, повістка, пізня, тростини, місцевості.

Розподіл слова на дві групи

Слова для розподілу: небе…ий (небесний), сві…уть(свиснути), дерево…ий (деревний), коле…ий (колісний), вус…ий (усний), цікавий (цікавий), хру…ть ( хрустнути), запа…ой (запасний), віру…ий (вірусний), рад…ий (радісний), погодж…ий (згодний), ко…ий (кістковий).

Таке завдання допомагає розвивати вміння класифікувати слова за орфографічною ознакою: є невимовний приголосний у корені слова чи ні невимовного приголосного.

Загадки

Давайте пограємо у загадки. Потрібно вгадати та записати останнє слово у реченні:

  • На зорі у віконці заглядає _______________(сонце).
  • Моє кохання відкриє дверцята у твоєму ____________(серце).
  • Вночі морозної горять вогні на небі _____________(зоряному).
  • Він правдолюб відомий, брехні не потерпить, бо __________(чесний).

Таке завдання буде цікаво виконати щодо теми «Невимовні згодні докорінно слова». 3 клас впорається з такою роботою легко та весело.

Міні-диктанти

А зараз напишемо маленький диктант. Вибирай будь-який:

Ранок чудовий! Щойно пройшов дощ. Капустяні грядки вмиті та свіжі. Сонячні промені пригрівають і добре пахне сирою землею. На серці радісно від цього чудового ранку. Здрастуй літо!

Невдале полювання

Полювання не вдалося. Негода була день. Сонце зникло за хмарами, пішов сумний дрібний дощ. Ми вибралися з лісу. Місцевість нам була відома. На цьому пасовищі влітку пасли сільське стадо. Недалеко виднівся курінь пастуха. У ньому ми відпочинемо після невдалого полювання.

Весна прийшла

Негоди закінчилися, настала весна. Пташки весело співають, гріє сонце, радісно дзюрчать струмки. Місцевість вкрилася травою, під деревами зацвіли конвалії. Розкрилися бруньки на деревах. Привіт, весна!

Всі ці диктанти призначені для перевірки знань на тему «Невимовні згодні в корені слова». 3 клас повинен справлятися із такими завданнями.

Вставте слова у тексті

Був дуже цікавий текст, але жук-літер з'їв деякі літери в словах. Що ж робити? Треба повернути первісний вигляд слів, у яких є невимовні приголосні докорінно слова.

Відомий письменник написав розповідь про князя, який був непереможним у боях. У слові ... ом портреті йдеться про вла ... ом характері і вужа ... ом образі князя. Цей князь брав участь у поході і піддавався опа…остям. Сам він був такий жорстокий, що тільки раз пощадив одного старого.

Одного разу після перемоги він влаштував святковий бенкет. Стіл ломився від вку...их я..тв. Але радісний бенкет перервався. Со...це сховалося за хмарами і настало нена...тьє. Повіяв сильний вітер, гримнув грім, блиснула блискавка. Князь почув ... сильний біль, а потім впав на землю без почуттів. Гру ... але закінчилася ця повість, але тут з'явився чаклун. Він був рівний ... нік століття. Цей старий маг дивним чином оживив князя і сказав: «Здра…твуй, князь! Ти одного разу врятував мене від смерті, я повернув тобі обов'язок!

Складемо речення зі слів

Коли всі навчилися писати диктант, можна перейти до складнішого завдання – складання речень. Для цього використовуємо слова, в яких є орфограма «Невимовні згодні в корені слова». Приклади таких слів: на шкільному святі, радісних осіб, учасникам концерту, прекрасні квіти, гарну місцевість, відомий письменник, цікавому оповіданні, вісники весни, пізньої осені, негоди, сумний вигляд.

З цими словами можна скласти, наприклад, такі пропозиції:


Вигадуючи пропозиції з використанням слів, в яких є невимовний приголосний докорінно слова, третьокласники найкраще їх запам'ятовують.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую за ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не було враховано.
Спасибі. Ваше повідомлення надіслано
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!