Мій город

Лист шоферу з літератури в оповіданні лицар. Інші книги схожої тематики

Урок 5 Тема: «Що означає бути дорослим?»

26.10.2011 21483 1791


Мета уроку:розкрити учням зміст поняття «відповідальність» ; формувати у дітей відповідальність за свої думки, вчинки та дії; розвивати розуміння суті дорослого ставлення до довкілля.

Методи:бесіда, розповідь, пояснення, робота з книгою, практична робота, вправи.

Ресурси:хрестоматія, зошит "Моя помічниця", картинка із зображенням лицаря в латах.

Коло радості

Вчитель і діти виходять по черзі до центру кола та вітаються з усіма у будь-який спосіб, не повторюючи раніше використані прийоми. Клас повторює кожне вітання.

Хвилина тиші

– Уявіть собі, що ви стали дорослими та самостійними людьми. Подумки намалюйте свій образ, портрет. Прислухайтеся, що він каже вам: «Бути дорослим це дуже відповідально». Це означає, що ти тримаєш своє слово, виконуєш дані тобою обіцянки, а головне – обмірковуєш свої вчинки, щоб вони не завдавали біль, образи іншим людям. І ще ти завжди дбаєш про молодших, про свою сім'ю, підтримуєш мир, щоб ніхто не сварився.

Дорослий – це розумна, сильна, добра людина. Він уміє вчитися, працювати, спілкуватися з іншими людьми, і робить це свідомо, цілеспрямовано, відповідально.

Поговоримо

– Суспільство людей ділиться на дітей та дорослих. Доросла людина може на свій вибір займатися тим, чим вона хоче і любить займатися. Проте на нього покладено дуже велику відповідальність – турбота про людей, які живуть і працюють поруч із ним. Кожна людина, яка вважає себе дорослою, повинна чинити по-дорослому, тобто бути відповідальною і не шукати винних у своїх бідах серед інших людей. Треба мати мужність визнавати свої помилки та одразу їх виправляти.

– Подумайте та скажіть, чи є наступні дії проявом відповідальності людини. Отже:

- Все робити по совісті;

- відповідати за свої вчинки;

- Завжди виконувати свої обов'язки;

- Не обіцяти того, що вам не під силу.

¨ Що означає бути відповідальним?

¨ Чи є відповідальність ознакою дорослості? Чому?

¨ Як ви вважаєте, чи ви відповідальні?

¨ Чи дбаєте ви про кого-небудь? Як ви це робите?

¨ Які ще якості притаманні дорослим людям? Чим ще дорослі відрізняються від дітей?

Діти міркують.

Робота з хрестоматією

Перед читанням твору вчитель пропонує дітям подивитися на картину із зображенням лицаря у латах.

Хто це?

Відповіді дітей.

- Звичайно, це лицар, закутий у лати. Лицарі жили дуже давно. Будь-яка людина могла звернутися до них за допомогою. Особливо уважні були лицарі до жінок і людей похилого віку, тому що вони фізично досить слабкі і їм дуже важко постояти за себе. З тих давніх-давен лицарем називають будь-яку людину, яка уважна до слабких, захищає їх, допомагає долати труднощі.

Письменник В. Железников одного разу побачив таку людину і написав про неї оповідання «Лицар».

Давайте прочитаємо його.

В. Желєзніков. «Лицар»

Сашко вийшов у двір і озирнувся... Двір був порожній, тільки біля гаража, що стояв у глибинці, ворота були відчинені навстіж. Ну, машини - це була його пристрасть. Він знав усемарки радянських автомобілів.

Сашко підійшов до гаража, обережно зазирнуві зупинився на порозі. Далі йти без дозволу він боявся.

Шофер, зовсім молодий на вигляд хлопець,зився в моторі «Волги». Він підняв голову і посміхнувся.

– Здрастуйте, дядьку, – сказав Сашко.

- Привіт, хлопче, якщо не жартуєш, - відповів шофер.

- Я не шуткую. - Саші сподобалося, що шофер назвав його малим. Це для нього звучало незвичайно, ну, як він схожий став цьому незвичайній людині, від якої так добрепахне бензином, мазутом і ще чимось таким,від чого просто захоплює дух.

- А якщо не жартуєш, ось тобі відро, принесиводи, – сказав шофер. - Он там, у глибині гаражу, є водогін.

Сашко взяв відро, дужка його глухо брязнула. І він, Сашко, пішов у глиб гаража.

У гаражі було напівтемно, але Сашко зовсім небоявся, він легко та вільно йшов серед машин.Потім набрав повне відро води, ледве дотяг, а коли шофер сказав, що цебро, мабуть , було для нього важким, він усміхнувся: «Глупства, – мовляв, – не такі тягали». Хоча у своєму житті не притягнув жодного відра води. І тепер, коли тяг, від своєї незручності облив собі ноги.

Шофер залив воду в машину, закрив капот і простяг Сашка руку.

- Заходь, коли буде час, - сказав він.

Сашко міцно потис йому руку і відповів:

- Обов'язково зайду, адже я живу в цьому будинку.

Шофер поїхав, а в Сашка на руці залишилася широка темна смуга - це шофер вимазав його руку машинним маслом. Жаль, що у дворі не було хлопців: нікому було показати шоферську заметину. Так і пішов Сашко додому, але шофера тепер вважав за найкращого свого друга.

Минуло кілька днів, і якось цей шофер, виїжджаючи з воріт, лаяв Сашину бабусю. Вона стояла у воротах, розмовляла з жінкою та не побачила, що загородила дорогу машині.

- Гей, тітко! – грубо крикнув шофер. - Знайшла де стояти, а то штовхане машиною, кісток не збереш.

Сашко це все почув. Це так кричали на його бабусю, на найкращу, добру людину! І кричав не хтось, а його друг-шофер. Сашко почервонів, потім побілів і раптом кинувся з усіх ніг за машиною. Він підскочив до шофера і крикнув йому в обличчя:

- Якщо ви ще раз колись закричите на мою бабушку, я вас... я вас вдарю! - крикнув він тонким голоском.

Ось зараз щось мало статися.

- Ух ти! – сказав шофер. - Який лицар,прямо шляхетний лицар. - Він оглушливо засміявся.

Більше нічого не міг сказати. Просто незнав, що йому казати. Можливо, йому булосоромно. Досі він часто так гримів басом на людей і ніколи не замислювався, що кривдить їх. Він кричав на них і їхав далі своєї дорогою, а тут уперше йому сказали такі слова. Ще хтосказав? Маленький хлопчик, якого він міг однимклацанням перекинути на землю, о котором він навіть не пам'ятав, варто було йому піти з работи. Він навіть не знав його імені.

А Сашко стояв перед ним, як дикий звір, –рішучий, відчайдушний, готовий до кінцястояти свою бабусю. Він зараз зовсім не боявся і зовсім не соромився, це було з ним уперше! Нехай всі люди дивляться на нього, а віннічого не боїться. Нехай на нього дивляться случайні перехожі. І лише десь у глибині йогооко шофер побачив і біль, і образу. Тоді вінсказав:

– Ну, вибач, хлопче, винен. Навколо сто разів винен, і ви, бабусю, великодушно простите.

Він торкнувся машини і помахав Сашкові рукою.

А бабуся хотіла спочатку лаяти Сашка за те, що він лізе не в свою справу, потім передумала. Хіба можна лаяти людину за благородні вчинки?

- Чи заслуговує Сашко, щоб його називали благородною людиною, лицарем? Чому?

- Чи важко було Сашкові зробити цей вчинок?

– Чи можна назвати героя цієї історії «дорослою людиною»? А чому?

- Вам доводилося робити благородні вчинки? Ви відчували себе у цей момент дорослою людиною? Опишіть цей момент.

- Подумайте, чи завжди вік говорить про дорослість людини? Чи може дитина бути дорослою, а доросла – дитиною? Наведіть приклади.

Роздуми дітей.

Робота у зошити

– Виконайте у зошиті завдання 1. Подумайте та запишіть, чим схожі і чим відрізняються один від одного дорослі та діти.

Завдання 2. Напишіть 3-4 якості дорослої людини.

Після завершення роботи вчитель пропонує дітям за бажанням та на вибір прочитати записи в зошиті.

Вправа-тренінг «Стань дорослим»

Клас поділяється на пари. Кожна пара отримує завдання з конкретною нагодою, обговорює ситуацію, знаходить рішення, а потім повідомляє про нього.

Запропоновані ситуації:

1. Твій товариш попросив у тебе списати. Як ти вчиниш?

2. У школі розбили вікно. Ти бачив, хто це зробив. Як ти вчиниш?

3. Однокласник у твоїй присутності нагрубив жінці, що миє підлогу в коридорі школи, насмітив. Як ти вчиниш? Чому?

4. Ви готуєтеся до шкільного свята, репетируйте сценку. З'ясовується, що дві людини хочуть грати ту саму роль. Як вирішити цю ситуацію?

5. Хлопчик приніс до школи програвач. Його друг узяв послухати та зламав його. Господар плеєра страшенно розлютився. Як можна розв'язати цю ситуацію?

6. Твій товариш вирішив пожартувати і сховав твій зошит. Незабаром продзвенить дзвінок, а зошит не віддає. Як ти вчиниш?

7. Товариш попросив у тебе почитати бібліотечну книгу та не повертає. Як можна розв'язати цю ситуацію?

8. Вчитель попросив вас розділитись для подальшої роботи на групи. Твій друг вирішив працювати не з тобою, а чомусь пішов до іншої групи. Тобі це не сподобалося. Як ти вчиниш?

Презентація

Ситуації обговорюються у колі. Можна деякі ситуації проінсценувати. Вчителю бажано за допомогою питань з'ясувати мотиви того чи іншого рішення, прийнятого дітьми, потім обговорити ці рішення у групі, щоб учні побачили «плюси» та «мінуси» кожного рішення та зробили відповідні висновки.

– Бути відповідальним – це означає сумлінно ставитись до своїх обов'язків. Не треба думати, що тільки ті люди, які старші за вас за віком, вважаються дорослими. Ви, діти, вже дорослішаєш! Тому що ви міркуєте, відчуваєте і чините відповідально, по-дорослому. А ще дорослою та відповідальною людиною вважають того, хто надходить по совісті. Прислухайтеся до слова «совість». Людина робить вчинок або дію, прислухаючись до себе, до свого серця і розуму. Совість – це міра, характерна рисавідповідальну людину.

Домашнє завдання

– Прочитайте у хрестоматії розповідь М. Турежанова «Добра пам'ять» та вірш У. Турманжанова «Стати б бджолою».

Виконайте у зошиті завдання 3. Дайте відповідь на запитання: «Як стати дорослою людиною?»

Коло «Від серця до серця»

Вчитель і діти обмінюються своїми враженнями про урок, починаючи фрази з таких слів: «Сьогодні я йду з уроку з думкою у тому, що…».

Завершується урок словами:

Світ, світ, світ скрізь,

Мир у тобі, мир у мені!

Світло, світло, світло скрізь,

Світло в тобі, світло в мені!

Кохання, кохання, кохання скрізь,

Кохання в тобі, кохання в мені!

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що завантажується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Тема: В. К. Железніков «Лицар. Читання та аналіз».

Ціль:познайомити з розповіддю В. К. Железнікова «Лицар»

Завдання уроку:

1. Пізнавальні УУД:

Розвивати здатність учнів повноцінно сприймати художній текст;

Розвивати вміння визначати головну думкутвори, його ідею;

Розвивати творче мислення

2. Комунікативні УУД:

Формувати вміння працювати у парах;

Розвивати вміння висловлювати свої думки та доводити свою точку зору.

3. Регулятивні УУД:

Вчити дітей контролювати свою мову при вираженні своєї точки зору на задану тематику;

Формувати вміння виконувати свої дії на зразок (синквейн);

Формування вміння адекватно оцінювати свою роботу, виправляти помилки.

4. Особистісні УУД:

Формувати моральні переконання через розвиток почуття співпереживання героям, оцінювання вчинків героїв, усвідомлення своєї моральної позиції («А як би я вчинив у цій ситуації?»)

1.Організаційний момент.

Розум і серце в роботу вклади,
Кожної секунди у праці дорожчі.
Нехай книги друзями заходять у будинки.
Читайте все життя, набирайтеся розуму.

2. Ми читаємо у класі, ви самостійно читаєте вдома різні книги. А як ви вважаєте, навіщо письменники пишуть книжки.
щоб цікаве розповісти
щоб навчити своїх читачів чомусь
змусити замислитися над собою, своєю поведінкою.
Я вам зараз прочитаю, що сказала про свої твори одна чудова письменниця.
“Дорогі хлопці! Коли я була така, як ви, я любила читати маленькі оповідання, я любила їх за те, що могла читати без допомоги дорослих. Один раз мама запитала:
- Сподобалася тобі розповідь?
Я відповіла: - Не знаю. Я про нього не думала.
Мама дуже засмутилася.
- Мало вміти читати, треба вміти думати, - сказала вона.
З того часу, прочитавши розповідь, я почала думати про хороші і погані вчинки дівчаток і хлопчиків, а іноді й власних. І так як у житті це мені дуже допомогло, то я написала і для вас короткі оповіданнящоб вам було легше навчитися читати і думати”.

Ці слова сказала дитяча письменниця Осєєва, чиї розповіді ми читали під час уроків читання.

Подивимося, наскільки добре ви знаєте твори дитячих письменників.

По уривку дізнатися розповідь та згадати автора

Всі ці твори розміщені на сторінках вашого підручника та об'єднані однією темою: «Письменники про дітей та для дітей».

Ввічливість, дружба,

Подумаємо, чому вчать нас ці оповідання. Почитайте слова та продовжіть ряд.

3. Сьогодні ми познайомимосяще з однією розповіддю на цю тему «Письменники про дітей та для дітей»

Хто це?

А хто такі лицарі? (вислуховуються думки дітей)

Де ми можемо дізнатися про точне значення слова «лицар»? (у тлумачному словнику)

Прочитаємо 1 значення цього слова

1) у Середньовічній Європі важко озброєний кінний воїн, що залежить від свого господаря, (на дошці з'являється зображення лицаря)

Звичайно, це лицар, закутий у лати. Лицарі жили дуже давно. Будь-яка людина могла звернутися до них за допомогою. Особливо уважні були лицарі до жінок і людей похилого віку, тому що вони фізично досить слабкі і їм дуже важко постояти за себе.

- З тих давніх-давен лицарем називають будь-яку людину, яка уважна до слабких, захищає їх, допомагає долати труднощі.

Прочитайте 2 значення слова "лицар".

2) самовіддана, благородна людина.

Письменник В. Железников одного разу побачив таку людину і написав про неї оповідання «Лицар».

Спробуйте припустити, про що може йтись мова в оповіданні з такою назвою?
– Чи можна за назвою розповіді визначити, чи буде вона жартівливою, смішною, серйозною, повчальною?

Прочитаємо розповідь і дізнаємося, чи правильні були ваші припущення і спробуємо визначити, в якому значенні вживається слово «лицар»

1) Читання та аналіз першої частини (до слів: "І він, Сашко, пішов у глиб гаража"). Читаємо по ланцюжку.

Яким уявили Сашка на початку оповідання? Підтвердіть свою думку текстом.

(Саша був сором'язливим, несміливим хлопчиком)

Чому Сашко зайшов у гараж?

Любив машини та знав усі марки машин. Машини – його пристрасть.

Як пояснити слово пристрасть. Знайдіть тлумачення у словнику. (дуже сильне почуття)

Який момент зображено на ілюстрації? Прочитайте уривок із тексту.

Яке враження справив на Сашка шофер?

Шофер здавався йому незвичайною людиною, Сашко був щасливий і гордий, що шофер звернув на нього увагу, що він, маленький хлопчик, може чимось допомогти такій дорослій людині.

Як можна назвати цю частину оповідання?

2) Читання та аналіз другої частини оповідання (до слів: "... шофера тепер вважав кращим своїм другом").

Він тягнув важке відро і посміхався, хоча "від своєї незручності облив собі ноги". Як ви вважаєте, чому? (хотів здаватися дорослішим, хотів здатися сильним)

Згадайте з 1 частини, як Сашко заходив у гараж? (Він боявся)

Чи змінюється у цій частині стан Сашка? (так)

Чому змінюється стан Сашка?

(Він пишався, що потоваришував із шофером).

Чи були у Сашка підстави вважати шофера своїм найкращим другом? Як шофер поставився до хлопчика? Підтвердіть свою думку текстом. («…протягнув Саші руку», «Заходь, коли буде час»).

Як ви думаєте, цих дій достатньо, щоб називатись другом?

Як можна назвати цю частину оповідання?

Як розвиватимуться події далі? Припустіть.

3) Читання та аналіз третьої частини оповідання (до кінця читає вчитель)

Прочитайте, що зробив Сашко, коли почув, як водій образив бабусю.

Що ви думаєте про його поведінку? - Чим викликаний його відчайдушний вчинок? (заступився за бабусю)

Який вираз вжито в тексті та чому? (кинувся, пішов по машину)

Яким побачив Сашка шофер, коли той підскочив до машини? Прочитайте цей уривок.

Які почуття при цьому відчував Сашко?

(дике звірятко, рішуче, відчайдушне, у глибині очей – біль, образа)

Він зазнав болю. Про який біль йдеться? (Серце болить за бабусю, боляче, що на бабусю грубо накричав шофер).

- Яким постав перед вами шофер у цій частині? (грубий, невихований)

Чи змінилося ваше ставлення до цього персонажа? Чому? (Думка дітей)

Як ви думаєте, а ставлення Сашка до шофера змінилося? (так)

Що ви тепер можете сказати про Сашка? (сміливий, рішучий, заступився за свою кохану бабусю)

Як ви думаєте, якою людиною стане Сашко, коли виросте?

Чи була у вашому житті ситуація, коли ви подолали себе, свою слабкість, нерішучість чи ще якесь почуття? Що ви відчували при цьому?

Як повівся шофер, коли Сашко зробив йому зауваження? Прочитайте у тексті.

Чому шофер засміявся? (йому не було чого сказати, йому було соромно)

Чому йому було соромно? (Що зауваження зробив «маленький хлопчик ..., про який він навіть не пам'ятав, варто йому піти з роботи»)

Чи тільки сором відчував шофер, коли Сашко підскочив і крикнув йому в обличчя? Вибери потрібні слова: гнів, агресивність, подив, розгубленість, захоплення.

(Шофер навіть не розлютився. Він дуже здивувався: адже раніше з ним ніхто так не розмовляв).

Розгубився спочатку, а потім, можливо, навіть сподобалося, як поводився Саша, бо він захищав бабусю).

Яким, на вашу думку, був шофер?

Він зрозумів свою помилку?

(Напевно, він був не злий, просто звик грубо розмовляти, зрозумів, що зробив погано, вибачився за свою поведінку)

Який момент зображено на цій ілюстрації? Прочитайте уривок із тексту.

Як поставилася бабуся до вчинку онука?

- Розповідь називається "Лицар". Це ж слово ми чуємо з вуст водія.

4.Чому ж розповідь називається «Лицар»? Яке значення цього слова в оповіданні? (Благородна людина).

Для лицарів були важливими такі людські якості, як честь і гідність. ”Лицарі з повагою ставилися один до одного, до дружин та дочок інших лицарів. У наше повсякденне життя увійшли такі висловлювання з минулого: “Лицарський вчинок, “Лицарське ставлення”.

Зазначимо останню частину оповідання. (лицарський вчинок)

Як ви думаєте, про яку людину ми скажемо, що вона здійснила «лицарський вчинок?» (про людину, яка здійснила добрий вчинок, благородна)

А чи доводилося вам чинити лицарські вчинки?

- На дошці записані речення.Яка пропозиція висловлюватиме головну думку оповідання, його ідею.

1) Близьких треба любити.

2) Близьких треба любити, поважати, дбати про них, захищати.

3) Треба слухати старших.

Вибери прислів'я, яке підходить до розповіді, поясни вибір.

Без праці – не виловиш і рибку із ставка.

Життя дане на добрі справи.

Зумів завинитись, зумій і повинитися.

Не поспішай язиком, поспішай справою.

5. Домашнє завдання.

Вдома ви ще раз прочитаєте розповідь, підготуйте її переказ.

Прочитайте початок переказу. Хто це каже?

Другий початок. Хто це?

Хто здогадався про другу частину домашнього завдання?

1) с. 120 - 122 переказ; 2) творч. переказ с.122 № 9 – на вибір

6. Складання синквейну (у парах)

Тепер спробуємо вигадати своєрідний вірш -синквейн. Згадаймо, за якими правилами складається синквейн.

Сінквейн– це не простий вірш, а вірш, написаний за такими правилами:

1 рядок – один іменник, що виражає головну тему cінквейну.

2 рядок – два прикметники, що виражають головну думку.

3 рядок – три дієслова, що описують дії у рамках теми.

4 рядок - фраза, що несе певний сенс.

5 рядок – висновок у формі іменника.

Шофер

Грубий, невихований

Вилаяв, крикнув, розсміявся

Великодушно вибачте!

Винен!

Рішучий та сміливий

Почув, кинувся, крикнув

Сашко заступився за бабусю

Лицар

Діти зачитують свої творчі роботи.

I V. Підбиття підсумків уроку.

- І закінчити урок я хочу словами «Хочеш поваги – не починай із образи». Хлопці, будьте добрі, уважні та терпимі один до одного. Поважайте одне одного. Тільки тоді щаслива людина, коли щасливі її близькі.

-Урок завершено. Дякую за роботу.

Сашко вийшов у двір і озирнувся... Двір був порожній, тільки біля гаража, що стояв у глибині, ворота були відчинені навстіж.

Ну, машини — то була його пристрасть. Він знав усі марки радянських автомобілів.

Сашко підійшов до гаража, обережно зазирнув і зупинився на порозі. Далі йти без дозволу він боявся.

Шофер, зовсім молодий на вигляд хлопець, порався в моторі «Волги». Він підняв голову і посміхнувся.

— Здрастуйте, дядьку, — сказав Сашко.

— Доброго дня, хлопче, якщо не жартуєш, — відповів шофер.

- Я не шуткую. — Сашкові сподобалося, що шофер назвав його малим. Це для нього звучало незвичайно, ну, ніби він схожий на цю незвичайну людину, від якої так добре пахне бензином, мазутом і ще чимось таким, від чого просто захоплює дух.

— А якщо не жартуєш, то тобі відро, принеси води, — сказав шофер. — Он там, у глибині гаража, є водогін.

Сашко взяв відро, дужка його глухо брязнула. І він, Сашко, пішов у глиб гаража.

У гаражі було напівтемно, але Сашко зовсім не боявся, він легко та вільно йшов серед машин. Потім набрав повне відро води, ледве дотяг, а коли шофер сказав, що відро, мабуть, було для нього важким, він усміхнувся: нісенітниця, мовляв, не такі тягали! Хоча у своєму житті не притягнув жодного відра води. І тепер, коли тяг, від своєї незручності облив собі ноги.

Шофер залив воду в машину, закрив капот і простяг Сашка руку.

- Заходь, коли буде час, - сказав він.

Сашко міцно потиснув йому руку і відповів: Обов'язково зайду, адже я живу в цьому Будинку.

Шофер поїхав, а в Сашка на руці залишилася широка темна смуга - це шофер вимазав його руку машинним маслом. Жаль, що у дворі не було хлопців: нікому було показати шоферську заметину. Так і пішов Сашко додому, але шофера тепер вважав за найкращого свого друга.

Минуло кілька днів, і якось цей шофер, виїжджаючи з воріт, лаяв Сашину бабусю. Вона стояла у воротах, розмовляла з жінкою та не бачила, що загородила дорогу машині.

- Гей, тітко! - грубо крикнув шофер. — Знайшла де стояти, а то штовхане машиною — кісток не збереш.

І Сашко це все почув. Це так кричали на його бабусю, на найкращу, добру людину! І кричав не хтось, а його друг-шофер. Сашко почервонів, потім побілів і раптом кинувся з усіх ніг за машиною. Він підскочив до шофера і крикнув йому в обличчя:

— Якщо ви ще раз закричите на мою бабусю, я вас... я вас ударю! - Він кричав високим тонким голоском.

Ось зараз щось мало статися.

- Ух ти! - сказав шофер. - Який лицар, прямо шляхетний лицар! — Він оглушливо засміявся.

Більше він нічого не міг сказати. Просто не знав, що йому казати. Можливо, йому було соромно. Досі він часто так гримів басом на людей і ніколи не замислювався, що ображає їх. Він кричав на них і їхав далі своєю дорогою. А тут уперше йому сказали такі слова. І хто сказав? Маленький хлопчик, якого він міг одним клацанням перекинути на землю, про який навіть не пам'ятав, варто було йому піти з роботи. Він навіть не знав його ім'я.

А Сашко стояв перед ним, як дике звірятко, — рішуче, відчайдушне, готове до кінця відстояти свою бабусю. Він зараз зовсім не боявся і не соромився, це було з ним вперше. Нехай всі люди дивляться на нього, а він нічого не боїться. Нехай на нього дивляться випадкові перехожі. І тільки десь у глибині його очей шофер побачив і біль, і образу. Тоді він сказав:

— Ну, вибач, хлопче, винен. Навколо сто разів винен, і ви, бабусю, великодушно вибачте.

Він торкнувся машини і помахав Сашкові рукою.

А бабуся хотіла спочатку лаяти Сашка за те, що він лізе не в свою справу, але потім передумала. Хіба можна лаяти людину за благородні вчинки? Ні звичайно! І бабуся це чудово знала. Тим більше, що в неї в голові раптом заспівала стара, забута пісня. Їй захотілося заспівати цю пісню вголос – так у неї було радісно на серці, але вона стрималася. Співали одні очі, співали тисячі дрібних зморшок біля очей, співали губи. Вони чомусь розповзлися на посмішку. Ніхто б навіть не повірив, що бабуся вміє так весело та молодо посміхатися. Співали руки, коли вони стали, незрозуміло навіщо, поправляти шапку в Сашка. Так у неї було добре на серці, адже до чого дожила: Сашко заступився за неї! Значить, недаремно вона сиділа біля нього ночами, коли він хворів. Живий чоловічок!

Головний герой оповідання Володимира Железникова "Лицар" - хлопчик на ім'я Сашко. На подвір'ї будинку, де мешкав Сашко, був гараж. Автомобілі були Сашковою пристрастю, і одного разу він під час прогулянки підійшов до гаража.

Сашко привітався з молодим шофером, який порався з автомобілем. Шофер теж привітався з ним, а потім попросив хлопчика принести відро води. Сашко з радістю взявся виконати доручення. Він сходив у глиб гаража і приніс звідти повне відро води.

Шофер залив воду в машину, закрив капот, потиснув Саші руку, як дорослому і запропонував ще заходити в гараж. Потім водій поїхав.

А за кілька днів цей же шофер вилаяв Сашину бабусю, яка розмовляла з іншою жінкою і не бачила, що загороджує проїзд. Сашко спочатку розгубився: його бабусю лає його друг-шофер! Але потім він кинувся до машини і крикнув молодому шоферові, що вдарить його, якщо той ще раз закричить на бабусю.

Шофер спочатку розсміявся і назвав Сашка лицарем. Але потім йому, мабуть, стало соромно, і він вибачився і в Сашка, і в його бабусі.

Бабуся спочатку хотіла лаяти онука, за те, що він вліз у дорослі справи, але потім вона вирішила, що не можна лаяти людину, яка здійснила шляхетний вчинок.

Таке короткий змістоповідання.

Головна думка оповідання Железнякова «Лицар» полягає в тому, що справжнім чоловіком, лицарем, є той, хто, не замислюючись, стає на захист честі та гідності інших людей. Сашко так енергійно заступився за свою бабусю, що шофер, який нагрубив їй, змушений був вибачитися.

Розповідь вчить бути порядною людиною, у будь-яких ситуаціях захищати честь та гідність інших людей. І не важливо друг ти чи стороння людина.

В оповіданні мені сподобався головний герой, хлопчик Сашко, який заступився за свою бабусю і не дав її образити. Відразу розумієш, що Сашко — порядна, вихована людина, яка вміє захистити жінку. І не важливо, що вона його бабуся, важливо, що він припинив неправильні дії молодого шофера.

Які прислів'я підходять до розповіді Желєзнякова «Лицар»?

Дорого при пожежі та відро води.
Чи не груби малому, не згадає старий.
Знаємо, що боронимо.
У кому честь, у тому справді.

Використання технології розвитку критичного мислення

на уроці читання у 2 класі УМК «Планета знань»

Тема: розповідь В.Железнікова «Лицар»

Мета: познайомити з розповіддю В.Железнікова «Лицар», використовуючи прийоми

Критичного мислення,

Стимулювати розумову діяльність учнів

Завдання: 1. Пізнавальні УУД:

Розвивати здатність учнів повноцінно сприймати художній

Текст;

Розвивати вміння визначати головну думку твору, його ідею;

Розвивати творче мислення

2. Комунікативні УУД:

Формувати вміння працювати у парах;

Розвивати вміння висловлювати свої думки та доводити свою точку зору;

3. Регулятивні УУД:

Вчити дітей контролювати свою мову при вираженні своєї точки зору

Заданою тематикою;

Формувати вміння виконувати свої дії на зразок (синквейн);

Формувати вміння адекватно оцінювати свою роботу, виправляти помилки

4. Особистісні УУД:

Формувати моральні переконання через розвиток почуття співпереживання

Героям, оцінювання вчинків героїв, усвідомлення своєї моральної позиції

Хід уроку:

I. Етап виклику (Постановка теми уроку)

1) впізнання теми за словесним описом

Тему уроку дізнаєтеся, якщо здогадаєтеся, про кого йдеться: мужній, сильний,

Сміливий, благородний, у обладунках.

Так, тема нашого уроку – розповідь Володимира Желєзнікова «Лицар»

2) З тлумачного словника:

«Слово «лицар» з'явилося у середні віки у Європі. Лицарями називали воїнів,

Тяжкоозброєних кінних вершників. Для лицарів обов'язковими вважалися

моральні норми: сміливість, вірність обов'язку, шляхетність. Пізніше це слово

Стало вживатися в переносному значенні: їм називали самовідданих,

благородних людей, що стали на захист слабких та своєї Вітчизни.

3) - Складіть синквейн із цим словом. Працюйте у парах.

5) - У вас вийшли схожі синквейни.

На екрані: 1. Лицар

2. мужній, сміливий

3. захищає, допомагає, бореться

4. встає на захист слабких

5. Воїн

ІІ. Етап осмислення(первинне сприйняття, аналіз первинного сприйняття,

вторинне сприйняття, аналіз змісту тексту)

1) Прогнозування змісту тексту за назвою:

Прочитайте назву. Як ви думаєте,про що буде цей текст?

2) Читання тексту вчителем

3) - Чи сподобалося вам розповідь?

4) - Зараз ви читатимете цю розповідь, помічаючи незрозумілі слова олівцем.

(читання вголос)

5) - Які слова були незрозумілі?

Хто ще є героєм оповідання? (шофер і бабуся)

Що ви можете сказати про шоферана початку оповідання? Який він? Знайдіть у тексті

Доказ. (посміхнувся – доброзичливий, доброзичливий)

Яким ви побачили йогопотім ? Підтвердьте словами з тексту. (обругав –

грубий)

Що змусило шоферазмінити свою поведінку? (Сашин вчинок)

Прочитайте, що відчув шофер і про що задумався після слів Саші.

Гордість за онука, радість, що має такий захисник.

Ви помітили в тексті багатокрапка. Що це позначає? (Недомовленість,

щось пропустили, скоротили текст)

А бажаєте дізнатися, що пропущено в оповіданні?

«…у неї в голові раптом заспівала стара, забута пісня. Їй хотілося заспівати цю пісню вголос - так у неї радісно було на серці, але вона стрималася. Співали одні очі, співали тисячі дрібних зморшок біля очей, співали губи, вони чомусь розповзлися на усмішку. Ніхто б навіть не повірив, що бабуся вміє так весело та молодо посміхатися. Співали руки... Так у неї було добре на серці...»

Душе радість, йому хочеться співати. І кажуть «душа співає», тобто. душа радіє.

7) – Що пережив Сашко?

(Хлопчик був обурений вчинком шофера. У його душі спалахнув гнів і

Переживання. Йому було прикро.

Що побачив шофер в очах хлопчика, що змусило його, дорослу людину,

вибачитись? (Біль та образу).

ІІІ. Етап рефлексії.

(Бо він зробив благородно, як лицар - захистив бабусю. Він не

злякався сильного дорослого чоловіка.)

Складіть синквейн про Сашка як лицаря. Прочитайте свій синквейн.

1. Лицар (Саша)

2. сміливий, благородний

3. заступився, захистив, відстояв

4. рішуче заступився за бабусю

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую за ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не було враховано.
Спасибі. Ваше повідомлення надіслано
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!