Мій город

Освоєння космосу людством. Освоєння космічного простору. Ігри на тему «Космос» для дітей

Ганна Колесникова
Конспект НОД із застосуванням ІКТ «Дітям про історію освоєння космосу» для дітей старшої групи

Конспект НОД

для дітей старшої групипо ознайомленню з навколишнім світом та художньо-естетичному розвитку з використанням ігрових, особистісно-орієнтованих та інформаційно-комунікативних технологій

Тема: « Дітям про історію освоєння космосу» .

Інтеграція освітніх областей: «Пізнання», «Комунікація», «Читання художньої літератури» , "Фізична культура".

Цілі: познайомити дітей з історією освоєння космосу, досягненнями вчених у галузі освоєння космічного простору. Розширювати уявлення дітей про космічну техніку. Розвивати та підтримувати інтерес у дітей до льотчиків – космонавтів, захоплюватися їх героїчними вчинками Виховувати почуття гордості за те, що першим у світі космонавтомбув громадянин нашої країни.

Заплановані результати: виявляє інтерес до історії космонавтики; вміє підтримувати бесіду, висловлює свою думку; висловлює позитивні емоції (при перегляді слайдів про космосі, захоплюється подвигами космонавтів; активно та доброзичливо взаємодіє з педагогом та однолітками під час ігор та змагань.

Матеріал: мультимедійна установка, слайди фотографій про космосі; плакати, ілюстрації, фотографії, малюнки дітей про космос та космонавтів, макети.

Попередня робота: читання творів про Гагаріна, про космосі; розгляд ілюстрацій, фотографій про космосі; перегляд дитячих пізнавальних передач; продуктивна діяльність - малювання, аплікація, ліплення; сюжетно-рольові ігри; заучування віршів та загадок.

Хід освітній діяльності:

Організаційний момент.

Звучить музика (космічна тема) . Вихователь запрошує дітей до музичної зали, де оформлена виставка, присвячена «Дню Космонавтики» (плакати, фотографії, малюнки дітей, макети і т. д.). Діти розглядають виставку, обмінюються враженнями.

2. Ввідне слововихователя.

День сьогодні не простий

Це у світі знає кожен.

Вперше у космос полетів

Людина із Землі відважна.

12 квітня 1961 року – здійснено перший політ людини в космос. Назвіть цю відважну людину.

3. Перегляд відеосюжету польоту космос Ю. А. Гагаріна.

4. Дитина читає вірш "Юрій Гагарін"Ст. Степанова:

В космічній ракеті

З назвою «Схід»

Він першим на планеті

Піднятися до зірок зміг.

Співає про це пісні

Весняна крапель:

Навіки будуть разом

Гагарін та квітень.

5. Розповідь вихователя про підкорення космосу, супроводжується показом слайдів мультимедійної установки.

1 слайд – давні вчені спостерігають у телескоп за зірками.

З давніх-давен людей цікавили зірки, Сонце, Місяць. Спостерігали за зірками – зоречети. Але простим оком не можна побачити небесні світила. І давні вчені вигадали перший телескоп. Багато цікавого можна було дізнатися із спостережень у телескоп за зоряним небом. Вивченням небесних світил у Всесвіті зайнялася ціла наука – астрономія, а звіздарів стали називати – астрономами.

2 слайд – сучасні телескопи, обсерваторія.

Пройшло багато років, але наука астрономія постійно розвивалася. Вчені створюють нові потужні телескопи та обсерваторії, за допомогою яких зробили багато важливих відкриттів:

Скільки планет в сонячної системи? (Показ 3 слайду – Сонячна система). Чи є на них життя?

Що дозволяє зіркам горіти, не згоряючи по кілька мільярдів років? (Показ 4 слайду – галактика, чумацький шлях).

Діти, а ви знаєте, скільки планет у нашій Сонячній системі?

Назвіть їх. На яких планетах є життя?

5 слайд – перший космічний супутник.

Як ви думаєте, що це?

Правильно, це перший космічний супутник, який був запущений у Росії у 1957 році. Штучні супутники – це автоматичні безпілотні кораблі, що виводяться на орбіту Землі ракетами.

А навіщо потрібні супутники?

(Діти, діляться своїми думками, вихователь вислуховує відповіді та узагальнює їх.)

Сьогодні на орбітах нашої Землі знаходяться близько 300 супутників.

Вони служать для того, щоб передавати у всьому світі телефонні розмови, телевізійні передачі і інформацію про погоду.

6 слайд – політ у космос двох собак.

Минуло ще кілька років, і російські вчені та конструктори створюють перший космічний корабель, на якому в космосвідправляють двох сміливих собак. Назвіть прізвиська цих собак.

Якщо собаки змогли полетіти в космос і повернутися, Тобто і людина може це зробити! І вчені, конструктори, лікарі стали готувати людей до польоту в космос. У Росії побудували перший у світі космічний корабель, на якому повинен відправитися в космос людина.

7 слайд – корабель «Схід»на космодроміБайконур.

І нарешті, настає довгоочікуваний день запуску ракети 12 квітня 1961! 4,3,2,1, - Старт! Пуск! І космічнийкорабель з першою людиною на борту злітає у повітря.

8 слайд – зліт космічного корабля«Схід».

9 слайд – фотографії Гагаріна у шоломі та скафандрі.

Юрій Олексійович Гагарін, перший піднявся в космосі облетів навколо нашої планети. Люди нашої країни пишаються тим, що першою була, саме російська людина!

Динамічна пауза.

Ти сьогодні космонавт

Починаємо тренування. (енергійні рухи руками)

Щоб бути сильним і спритним, (ходьба)

Вирушаємо на Марс

Зірки в гості чекайте на нас.

Три, два, один… летимо. (Встати на шкарпетки руки вгору)

У невагомості пливемо (імітація невагомості)

Ми під стелею.

До Марса шлях був дуже довгим,

Стоп! Виходимо з кабіни, (ходьба)

Ми з польоту повернулися

І на землю опустилися. (присіли)

10 слайд – висаджування людей на Місяці.

Через вісім років, американський космічний корабель"Аполлон", за три дні долетів до Місяця, і на нього висадилися перші люди.

11 слайд - місяцеходи.

Разом із людьми було доставлено на супутник спеціальні машини. Як вони звуться? Навіщо вони потрібні?

Вивчати поверхню Місяця, фотографувати.

12 слайд – міжнародна космічна станція.

З настанням космічного віку, На дослідження планет, зірок, на орбіту Землі виводяться величезні космічні станції, на яких працюють космонавтиз різних країні називають їх міжнародні космічні станції - МКС.

13 слайд – безпілотні космічні станції.

В космосзапускаються і безпілотні станції вивчення планет нашої сонячної системи. Ці станції долетіли навіть до Венери та Марса.

14 слайд – сучасні штучні супутники.

На космічнихНа орбітах працюють сучасні штучні супутники.

15 слайд – вантажні космічні кораблі.

Щоб доставляти вантаж та людей на космічні станції, збудовані спеціальні вантажні кораблі.

16 слайд – вихід космонавтів у відкритий космос.

- Космонавтамдоводиться виходити у відкритий космос, щоб усунути неполадки станції.

17 слайд – корабель багаторазового використання «Шатл».

Американські вчені створюють кораблі багаторазового використання. Ці кораблі доставляють супутники, обладнання для космонавтів на станції. Як вони звуться?

18 слайд – міжнародний екіпаж.

В космосі одному чи двом космонавтам дуже важко. Тому зараз на станції вирушають цілі міжнародні команди.

Багато важливих відкриттів зробили астрономи, вчені, космонавти, але дізнатися доведеться ще більше. І ви, хлопці, можете стати не лише свідками, а й учасниками космічних відкриттів. Давайте помріємо.

19 слайд – майбутні космічні відкриття.

6. Загадки.

А зараз для вас хлопці, космічні загадки.

Щоб око озброїти

І з зірками дружити,

Чумацький шлях побачити щоб

Потрібен потужний … (телескоп)

Телескопам сотні років

Вивчають життя планет.

Нам розповість про все

Розумний дядько... (астроном)

Астроном - він звездочет,

Знає все протилежно!

Тільки краще зірок видно

У небі повна… (Місяць)

Що за чудова машина

Сміливо по Місяцю йде?

Ви її впізнали діти?

Ну звичайно… (місяцехід)

Він навколо землі пливе

І сигнали подає.

Цей вічний мандрівник

Під назвою ... (супутник)

З Землі злітає в хмари,

Як срібляста стріла,

Летить до інших планет

Стрімко… (ракета)

У ракети є водій,

Невагомості любитель,

По англійськи: «астронавт»,

А російською… (космонавт)

Коли ти в космосі, мій друг,

Творяться дива навколо.

Париш ти – ось так новина,

Адже це… (Невагомість)

Він чорний, як ніч,

І зірок у ньому не порахувати.

Планет та сузір'їв

У ньому багато є.

Що ж це за місце,

Виникає питання.

І кожен відповість

Адже це… (космос)

7. Відгадування кросворду « Космос» .

По горизонталі: 1. Корабель багаторазового використання.

2. Вчений, який вивчає небесні тіла. 4. Назва першого космічного корабля.

По вертикалі: 3. Небесне тіло з яскравим хвостом 5. Планета, де існує життя. 6. Перший льотчик – космонавт.

7. Супутник Землі. 8. Прилад вивчення зоряного неба.

8. Спортивна гра «Центрифуга»

Для двох команд ставлять два стільці, що обертаються. Перед стільцями на підлозі дві вузькі дошки, за ними турник чи бруси, а далі дві

стенда, на яких безладно зображені цифри від 1 до 10 (20, тут же на шнурі висить указка.

Завдання: перші номери здійснюють оберти на стільцях, потім біжать дошкою, двічі підтягуються на брусах і поспішають до стендів. Там вони, взявши до рук указку, голосно по порядку називають цифри. Повернувшись до команди перші номери, аплодують наступних гравців. І ті повторюють завдання. Найшвидша та спритна команда отримує вимпел.

9. Рефлексія.

Хто перший підкорив космос? Що нового ви дізналися? Що б ви хотіли ще дізнатися про космосі.

Багато дітей захоплюються космосом. Хтось лише на короткий час, поки дізнається про те, як улаштований світ. А хтось - всерйоз і надовго, мріючи якось полетіти на Місяць чи ще далі, повторити подвиг Гагаріна чи відкрити нову зірку.

У будь-якому випадку, дитині буде цікаво дізнатися про те, що ховається там. Про Місяць, про Сонце і зірки, про космічні кораблі і ракети, про Гагаріна і Королеву. На щастя, є безліч книг, які допоможуть і малечі, і школярам, ​​і навіть дорослим відкрити для себе Всесвіт. А ось кілька уривків із них:

1. Місяць

Місяць є супутником Землі. Так астрономи називають її, тому що вона постійно знаходиться поряд із Землею. Вона обертається навколо нашої планети і нікуди від неї не може подітися, бо Земля Місяць притягує до себе. І Місяць, і Земля – небесні тіла, але Місяць набагато менший за Землю. Земля – планета, а Місяць – її супутник.


Ілюстрація з книги "Захоплююча астрономія"

2. Місяць

Сам Місяць не світить. Те світіння Місяця, яке ми спостерігаємо ночами, - це відбите Місяцем світло Сонця. Різні ночі Сонце висвітлює супутник Землі по-різному.

Земля, а разом із нею і Місяць обертаються навколо Сонця. Якщо взяти м'ячик і висвітлити його ліхтариком у темряві, то з одного боку він здаватиметься круглим, тому що світло ліхтаря падає прямо на нього. З іншого боку м'ячик буде темним, тому що він знаходиться між нами та джерелом світла. А якщо хтось подивиться на м'ячик збоку, він побачить освітлену лише частину його поверхні.

Ліхтарик - це ніби Сонце, а м'ячик - Місяць. А ми з Землі дивимося на Місяць у різні ночі з різних точок зору. Якщо світло Сонця падає прямо на Місяць, він бачиться повним колом. Коли світло Сонця падає на Місяць збоку, ми спостерігаємо на небі місяць.


Ілюстрація з книги "Захоплююча астрономія"

3. Молодий місяць і повний місяць

Буває, що місяць на небі взагалі не видно. Тоді ми говоримо, що настав молодик. Воно трапляється кожні 29 діб. Наступної після молодика ніч на небі з'являється вузький місячний серпик, або, як його ще називають, місяць. Потім серпик починає рости і поступово перетворюється на повне коло, місяць - настає повний місяць.

Потім місяць знову зменшується, «спадає», допоки знову не перетвориться на місяць, а потім і місяць зникне з небосхилу - настане наступний молодик.


Ілюстрація з книги "Захоплююча астрономія"

4. Місячний стрибок

Хочеш дізнатися, як далеко ти міг би стрибнути, якби був на Місяці? Вийди у двір із крейдою та рулеткою. Стрибни якнайдалі, поміть свій результат крейдою і виміряй рулеткою довжину свого стрибка. А тепер відміряй від своєї позначки ще шість таких же відрізків. Ось які були б у тебе стрибки місячні! А все тому, що на Місяці менша сила тяжіння. Ти довше перебуватимеш у стрибку і зможеш поставити космічний рекорд. Хоча, звичайно, скафандр заважатиме тобі стрибати.


Ілюстрація з книги "Захоплююча астрономія"

5. Всесвіт

Про наш Всесвіт напевно ми знаємо тільки те, що він дуже великий. Всесвіт виник близько 13,7 мільярда років тому, коли стався Великий вибух. Його причина досі залишається однією з найголовніших загадок науки!

Йшов час. Всесвіт розширювався на всі боки і нарешті почав набувати форми. З вихорів енергії народилися крихітні частки. Через сотні тисяч років вони злилися і перетворилися на атоми - цеглинки, з яких складено все, що ми бачимо. Тоді ж виникло і світло, яке почало вільно пересуватися в просторі. Але знадобилися ще сотні мільйонів років, як атоми об'єдналися в величезні хмари, у тому числі народилося перше покоління зірок. Коли ці зірки розділилися на групи, утворивши галактики, Всесвіт почав нагадувати те, що ми бачимо тепер, дивлячись на нічне небо. Зараз Всесвіт продовжує рости і з кожним днем ​​стає лише більше!

6. Народження зірки

Думаєш, що зірки видно лише вночі? А ось і ні! Наше Сонце теж зірка, але його ми бачимо вдень. Сонце мало чим відрізняється від інших зірок, просто решта зірки знаходяться набагато далі від Землі і тому здаються нам такими маленькими.

Зірки утворюються з хмар водневого газу, який залишився після Великого вибуху або після вибухів інших зірок старшого віку. Поступово сила тяжіння з'єднує водневий газ у згустки, де він починає обертатися та розігріватися. Це продовжується доти, доки газ не стає достатньо щільним і гарячим, щоб ядра атомів водню змогли злитися. Внаслідок цієї термоядерної реакції відбувається спалах світла, і народжується зірка.


Ілюстрація з книги «Професор Астрокот та його подорож до космосу»

7. Юрій Гагарін

Гагарін був льотчиком-винищувачем у Заполяр'ї, потім його відібрали із сотень інших військових льотчиків у загін космонавтів. Юрій чудово вчився і ідеально підходив за зростанням, вагою та фізичною підготовкою. 12 квітня 1961 року, після знаменитих 108 хвилин польоту в космосі, Гагарін став одним із самих відомих людейв світі.


Ілюстрація з книги "Космос"

8. Сонячна система

Сонячна система – дуже жваве місце. Навколо Сонця по еліптичних (злегка витягнутих кільцевих) орбітах обертається вісім планет, зокрема наша Земля. Ще сім – це Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Венера, Марс та Меркурій. Обіг кожної планети триває по-різному, від 88 діб до 165 років.

Тематична бесіда про космос для дітей старшого дошкільного віку 5-7 років. Тема «Освоєння космосу»

Підготувала вихователь МДОУ Дитячий садок№ 4 «Джерельце» Спіцина Є.А.

З давніх-давен люди мріяли літати, як птахи.

На чому тільки не вирушали до неба герої казок і старовинних легенд: і на золотих колісницях, і на швидких стрілах, навіть на кажанах!

Згадайте, на чому робили польоти герої ваших улюблених казок.

Правильно! Аладдін літав на чарівному килимі-самолеті, Баба Яга мчала над землею в ступі, Іванко несли на своїх крилах гуси-лебеді.

Минуло століття, і люди зуміли підкорити повітряний простір Землі. Спочатку вони піднімалися в небо на повітряних кулях і дирижаблях, пізніше стали борознити повітряний океан літаками і гелікоптерами.

Але людство мріяло про польоти у повітряному, а й у космічному просторі, про який великий російський учений і поет Михайло Васильович Ломоносов сказав так:

Відкрилася безодня зірок повна, зіркам числа немає,

Безодня - дна!

Таємнича зоряна безодня космосу притягувала людей, кликала зазирнути до неї, розгадати її загадки!

Колись великий учений, засновник науки космонавтики – Костянтин Едуардович Ціолковський, говорив: «Людство не залишиться на Землі, воно завоює собі навколосонячний простір».

"Але людина полетить, спираючись не на силу своїх м'язів, а на силу свого розуму", - додавав до сказаного вчений.

Костянтин Едуардович Ціолковський почав займатися космонавтикою в ті далекі часи, коли люди не освоїли навіть повітряний простір Землі: не було ні потужних літаків, ні вертольотів, ні ракет. Він випередив свій час на багато десятків років!

Доля цього чудового російського вченого незвичайна.

Він народився 5 вересня 1857 року в небагатій сім'ї в Іжевську. Костя ріс веселим, життєрадісним, бешкетним хлопчиком. Любив із друзями лазити по парканах, грати в жмурки та хованки, запускати у небо паперового змія.

Якось мама подарувала Кості повітряну кульку, наповнену легким газом. Хлопчик прикріпив до нього коробочку, посадив у неї жука і відправив жучка-повітроплавця у політ.

Костя любив фантазувати, вигадувати дивовижні історії: то він уявляв себе незвичайним силачем, здатним підняти Землю, то крихітним чоловічком-ліліпутом.

Коли хлопцеві виповнилося 11 років, він тяжко захворів та втратив слух. Після хвороби Костя вже не зміг навчатись у звичайній школі, і з ним почала займатися його мати.

Через кілька років хлопчик знайшов у бібліотеці батька підручники і став уже займатися самостійно.

Потім батько відправив його до Москви. У столиці юний Ціолковський годинами просиджував у бібліотеках, вивчав фізику, математику, хімію та інші науки. У ті роки яскраво виявилися його здатність до винахідництва і схильність до точних наук.

З ранньої юності майбутнього вченого цікавили космічні польоти. І все життя він присвятив створенню теорії космонавтики.

Дорогі хлопці! Давайте подумаємо разом, на чому можна полетіти в космос? Ні літак, ні гелікоптер для таких польотів не підходять! Адже літакам та гелікоптерам, щоб летіти, треба спиратися на повітря. Але ж у космосі, як ви знаєте, повітря немає!

Ціолковський довів, що освоїти космічний простір можна лише за допомогою ракети! Він розробив теорію апарату ракети, запропонував використовувати для нього рідке паливо, продумав пристрій конструкції та вивів основну формулу її руху.

Цей чудовий учений яскраво намалював уяву всю картину космічного польоту. Він припустив, що люди незабаром запустять у космос супутники Землі, а космічні кораблі полетять до інших планет Сонячної системи.

Крім того, він передбачив, що в космічному просторі постійно перебуватиме справжній космічний будинок, де космонавти будуть довго жити, займаючись дослідженнями.

Усі ідеї вченого втілилися у життя!

Навколо Землі обертаються штучні супутники, створені орбітальні космічні станції, де живуть і працюють космонавти, люди вивчають інші планети: Місяць, Марс, Венеру.

Послухайте, як Ціолковський уявляв стан невагомості у кабіні космічного корабля:

«Усі неприкріплені до ракети предмети зійшли зі своїх місць і висять у повітрі, ні до чого не торкаючись. Самі ми теж не торкаємося підлоги та приймаємо будь-яке становище: стоїмо і на підлозі, і на стелі, і на стіні.

Масло, витрушене з пляшки, набуває форми кулі; розбиваємо його на частини та отримуємо групу з дрібних кульок».

Коли читаєш ці терміни, то здається, що вчений сам побував у космосі та відчув стан невагомості!

А ось як він описує орбітальну космічну станцію:

«Потрібні особливі житла - безпечні, світлі, з бажаною температурою, з киснем, припливом їжі, із зручностями для життя та роботи».

Останні роки життя основоположник космонавтики жив у місті Калузі.

Якось побачитися з вченим приїхав майбутній знаменитий конструктор міжпланетних кораблів Сергій Павлович Корольов.

Корольов із захопленням читав роботи Ціолковського, мріяв про створення міжпланетної ракети. Сергій був ще зовсім молодий, йому йшов лише двадцять четвертий рік.

Ціолковський привітно прийняв юнака. Сергій Павлович сказав, що мета його життя – «пробитися до зірок». Ціолковський усміхнувся і відповів так: «Це дуже важка справа, юначе, повірте мені, старому. Воно вимагатиме знань, наполегливості та багатьох років, можливо, цілого життя...».

Пізніше Корольов писав: «Я пішов від нього з однією думкою – будувати ракети та літати на них. Всім сенсом мого життя стало одне – пробитися до зірок».

І йому це блискуче вдалось!

Корольовим було створено Реактивний науково-дослідний інститут, у якому створювалися проекти міжпланетних літальних апаратів. Під його керівництвом тут будували потужні ракети для запуску штучних супутників.

Сергій Павлович Корольов, якого багато років називали просто Головним конструктором, зумів втілити у життя ідеї Ціолковського.

У 1957 р. 4 жовтня сталася подія, яка потрясла весь світ, - було запущено перший штучний супутник Землі.

Це був перший, створений людиною об'єкт, який не впав на Землю, а став обертатися навколо неї. Що ж був супутник Землі? Це була невелика куля діаметром близько 60 см, з радіопередавачем і чотирма антенами. Усі радіо- та телекомпанії світу перервали свої передачі, щоб почути його сигнали, що йдуть із далекого космосу на Землю!

Відтоді російське слово«супутник» увійшло словники багатьох народів.

Вчені мріяли про поле людини в космос. Але перш вони вирішили перевірити безпеку польотів на наших вірних чотирилапих помічниках - собаках.

Для пробних польотів вибрали не породистих собак, а звичайних дворняжок - вони ж і витривалі, і невибагливі, і дуже тямущі.

Спочатку майбутніх чотирилапих космонавтів довго тренували. Для цього інженери сконструювали спеціальну камеру.

Найперших собак, що піднялися в ракеті на висоту 110 км, звали Циган та Дезік. Обидва «космонавти» благополучно приземлилися. Корольов дуже радів удачі, пестив собачок, пригощав їх смачненьким.

Багато собак не раз літали у космос. Вони звикали, що їх одягають у комбінезони, кріплять ременями до кабіни.

Більшість собак були хоробри, але одного разу в космічний простір піднявся пес-трусишка, а ось прізвисько в нього якраз було - Сміливий!

Вдруге вирушити до космосу Сміливий побоявся. Увечері перед польотом собачок, як завжди, вивели прогулятися. Тільки лаборант відстебнув повідець, як Сміливий кинувся геть. Він втік далеко в степ і на заклик не відгукувався, ніби відчував, що завтра вранці його чекає політ. Що робити? Довелося вибрати з собак, що завжди гуляли біля їдальні, однієї невеликої собачки. Його погодували, помили, підстригли шерсть і вбрали в комбінезончик. Запуск пройшов нормально, і пес благополучно повернувся на землю. Але Головний конструктор все ж таки помітив підміну і запитав, як звуть цього собаку.

Співробітники йому відповіли: Зіб!

- Яка дивна кличка! - здивувався Корольов. Тоді йому пояснили, що вона розшифровується так: «Запасний зниклого бобика».

Коли політ завершився, хитрий пес Сміливий повернувся до загону, як ні в чому не бувало! Випробування тривали. Для собак виготовили спеціальні скафандри з прогумованої тканини та шоломи із прозорої пластмаси. Стали готувати собак до тривалого польоту у космічний простір. Потрібно було створити для чотирилапих космонавтів живильну суміш, забезпечити кабіну повітрям.

«Раз на добу з-під лотка, в якому лежав собака, висувалась коробка, наповнена спеціально приготовленою тістоподібною сумішшю: це їжа та питво. Собаки були заздалегідь привчені такими продуктами харчуватися та вгамовувати спрагу» (А. Добровольський).

У 1960 р. 19 серпня стартував космічний корабель «Схід» з двома чотирилапими космонавтами - Білкою та Стрілкою. Ці невеликі симпатичні собачки провели у космосі 22 години. За цей час космічний корабель облетів навколо Землі 18 разів. Крім собак на борту корабля були миші та щури, насіння рослин. Усі благополучно повернулися на землю.

А в березні 1961 р. у космічний політ вирушили інші мандрівники – собаки Чорнушка та Зірочка. Фотографії всіх цих сміливих собачок облетіли весь світ. Нарешті, все було підготовлено для польоту в космос людини.

1961 р. 12 квітня на навколоземну орбіту було виведено космічний корабель «Схід». Його пілотував перший у світі космонавт.

Чи знаєте ви його ім'я?

Правильно! Найперший космонавт Землі – Юрій Олексійович Гагарін.

Цей відважний юнак першим з усіх людей, що живуть на планеті, побачив Землю з космосу.

І вона здалася йому чудовою!

Перший космонавт

На космічному кораблі

Він летів у міжпланетній темряві,

Здійснивши навколо Землі виток.

А корабель називався "Схід".

Його знає та любить кожен,

Був він молодий, сильний, відважний.

Пам'ятаємо його погляд добрий, з прищуром,

Його звали Гагарін Юра.

Як же простий російський хлопчина став космонавтом?

Юрій Гагарін народився 9 березня 1934 р. на Смоленщині. У 1941 р. хлопчик пішов у школу, але війна перервала його навчання. Послухайте розповідь письменника Юрія Нагібіна про перше шкільному дніЮра Гагаріна. Після війни Гагаріни оселилися у місті Гжатську. Сім'я була дружна, працьовита. Юра чудово вчився, був здібним, старанним та виконавчим хлопчиком. В юності він захопився спортом, займався в аероклубі, вивчав пристрій літаків, стрибав з парашутом. Небо вабило до себе талановитого юнака! Він закінчив авіаційне училище та став військовим льотчиком. Вже в цей час Юрій мріяв про польоти до космосу. Коли він дізнався, що створюється загін космонавтів, написав заяву з проханням прийняти його в цей загін.

Незабаром Юрія Гагаріна було прийнято в загін космонавтів. Почалися довгі та важкі тренування.

Як ви думаєте, які якості має космонавт?

Правильно! Він має бути сміливим, тренованим, мати міцне здоров'яі сильну волю, відрізнятися розумом та працелюбністю. Усі ці якості у Юрія Гагаріна були! Очевидці згадують, що «коли перший космонавт після польоту їхав вулицями Москви у відкритій машині, зустрічати його вийшли тисячі та тисячі людей. Усюди були веселощі і тріумфування, радісні вигуки і серцеві обійми». Згадували люди, що від Юрія Гагаріна «йшли якісь хвилі життєрадісності та творчого оптимізму». Як же проходив політ Юрія Гагаріна? Вага корабля «Схід», на якому проходив політ, складала 4730 кг. Політ розпочався вранці – о 9 год 7 хв і проходив на висоті близько 200 км над Землею. На стартовий майданчик майбутнього космонавта проводжали інженери, конструктори, лікарі, друзі.

Дуже хвилювався Головний конструктор – Сергій Павлович Корольов. Адже він любив Юрія як рідного сина! Перш ніж ступити до ракети, Юрій вигукнув: «Хлопці! Один за всіх і всі за одного! А коли ракета рвонулась у небо, Юрій Гагарін крикнув слово, яке стало знаменитим: «По-е-ха-лі!». «Він побачив в ілюмінаторі блакитну Землю та чорне небо. Яскраві немигаючі зірки дивилися на нього. Цього ніколи не бачив жоден мешканець Землі» - написав про поле Гагаріна журналіст Ярослав Голованов. Ось як описав сам Юрій Олексійович свій політ: «Двигуни ракети були включені о 9 год 07 хв. Я буквально був утиснутий у крісло. Як тільки "Схід" пробив щільні шари атмосфери, я побачив Землю. Корабель пролітав над широкою сибірською річкою. Виразно було видно острівці на ній і освітлені сонцем лісисті береги. Дивився то на небо, то на Землю. Чітко розрізнялися гірські хребти, великі озера. Найкрасивішим видовищем був обрій - пофарбована всіма кольорами веселки смуга, що розділяє Землю у світлі сонячних променів від чорного неба. Була помітна опуклість, округлість Землі. Здавалося, що вся вона опоясана ореолом ніжно-блакитного кольору, який через бірюзовий, синій та фіолетовий переходить до синяво-чорного...».

Юрій Гагарін приніс славу нашій Батьківщині. Ми з вами, дорогі хлопці, можемо пишатися ним. На честь першого космонавта Землі називали міста, вулиці, площі та навіть квіти! У Голландії вивели сорт тюльпанів та назвали його «Юрій Гагарін». У світі не було жодної газети, жодного журналу, які не опублікували б портрет першого космонавта планети. Усі пам'ятають його привабливе обличчя, відкриту посмішку, ясний погляд.

Щороку 12 квітня у нашій країні відзначається чудове свято – День космонавтики.

З того часу в космосі побували багато космонавтів.

У 1963 р. 16 червня на орбіту супутника Землі було виведено космічний корабель «Схід-6». Його пілотувала перша у світі жінка-космонавт Валентина Терешкова.

Вона народилася в Ярославській області, закінчила технікум та працювала ткалею на текстильному камбінаті в місті Ярославлі. Стати космонавтом Валі допоміг парашутний спорт, яким вона захопилася у юності, займаючись в аероклубі Ярославля. Потім Валю прийняли до загону космонавтів, довго і серйозно готували до відповідального польоту. Її корабель «Схід-6» здійснив 48 витків навколо Землі та успішно приземлився.

Валентина Терешкова – незвичайна, відважна, рішуча жінка! Вона вміє стрибати з парашутом, керувати реактивним літаком і космічним кораблем. На час польоту їй надали позивний «Чайка». Швидка, смілива, вона справді схожа на чайку. Першим космонавтом, що вийшли у відкритий космос, став Олексій Леонов. Під враженням свого польоту він намалював чудові картини, на яких зображував Землю та космічний простір.

Для тривалої роботи у космосі вчені створили космічні орбітальні станції, де могли працювати відразу кілька космонавтів. Штучні супутники Землі, як і раніше, день за днем ​​несуть свою вахту в космосі. Вони мають багато складних приладів і ведуть спостереження за Сонцем, зірками, атмосферою.

За допомогою супутників можна прогнозувати погоду, здійснювати телевізійний, телефонний зв'язок. За останні роки космічної ери було запущено понад 3000 штучних супутників Землі.

Створили вчені та такі космічні апарати, які здійснюють дальні польоти без участі людей. Зазвичай їх називають автоматичними станціями. Такі станції досліджували Місяць, Марс, Венеру, Меркурій та інші планети.

Колись Ціолковський назвав Землю "колискою" розуму, але додав, що "...не можна ж вічно жити в колисці".

Людина прагне покинути "колиску", щоб освоїти нескінченний простір космосу!

Питання для закріплення

Кого вважають фундатором космонавтики?

Розкажіть про Костянтина Едуардовича Ціолковського. Кого називають головним конструктором космічних апаратів?

Розкажіть про Сергія Павловича Корольова.

Розкажіть про собак, які побували у космосі.

Як звали першого у світі космонавта?

Розкажіть про Юрія Гагаріна.

Як звали першу у світі жінку-космонавта? Хто із космонавтів першим вийшов у відкритий космос?

Як штучні супутники допомагають людям?

Ваші діти ще відносяться до того рідкісного вигляду малюків, які хочуть стати не тревел-блогерами, б'ютимейкерами та мерчендайзерами, а космонавтами? Вітаємо! Нині інтерес до космосу вже не такий сильний, але все-таки є ще хлопці, які дивляться в небо з цікавістю та упередженням дива. Саме для них ми і зібрали нашу космічно велику добірку всього-на-всього на тему космосу.

А ще для тих батьків, котрі хочуть захопити цією темою своїх непосидючих чад. Або просто цікаво та пізнавально відсвяткувати День космонавтики. Три, два, один, «Поїхали!».

Куди зайти: 9 цікавих сайтів

Почнемо з того, що в космосі та його околицях можна побувати, не виходячи з дому і не роблячи майже жодних зусиль. Є безліч неймовірно цікавих космічних сайтів, багато з яких інтерактивні.

Для тих, хто вже трохи старший і закоханий у космос давно і надовго, пропонуємо спробувати подивитися два науково-популярні цикли. Перший - «Космос: Простір і час» . Це серія документальних 40-хвилинних відео про світ космосу, можливості міжпланетних подорожей та спостережень за космічними процесами. У проект вкладено дуже багато коштів, сил і часу, тому виглядає він просто чудово.

Нехай перше знайомство дітей із космосом пройде цікаво та казково. У книзі є карта зоряного неба та дивовижні ілюстрації Віталія Стацинського. Два цикли віршів «Зоряна карусель» та «Вулиця Космічна» розкажуть малюкам про сузір'я легко та весело.

Ще одна книга для найменших підкорювачів космосу. Нестандартні ілюстрації, які допоможуть дітям вивчити російську абетку. Цікава лексика та дивовижні фактипро космос та життя на орбіті.

Головна героїня книги – Машенька, дівчинка незвична. Вона дружить з Місяцем та зірками, була в гостях у Сонця та подорожувала по всій сонячній системі! Про що вона рада вам розповісти. Книга інтерактивна - в ній можна вирізати планети та наклеювати їх на потрібні місця, щоб перевірити, чи правильно малюки запам'ятали їхній порядок.

За допомогою цієї книги діти зможуть виліпити із пластиліну цілу сонячну систему, інструкція додається! А ще ліпимо НЛО, прибульців, супутники, місяцехід і взагалі – космос, він же пластиліновий!

Весело і просто в цій книзі розповідається історія життя великого вченого Ціолковського, який вигадав ракету, що відкрила людям шлях до зірок. Дуже цікаві факти, пояснення всіх складних слів та дивовижні ілюстрації Ольги Громової підкорять серця маленьких любителів космосу

І, насамкінець, книга для старших дітей (від 12 років). Несподівана сторона звичних речей, пояснення складних наукових відкриттів простою мовою (але з математичними формулами на полях) та справжнє занурення у світ космосу.

Куди сходити: 6 космічних місць Москви

А для тих, хто живе в Москві, є ще й багато чудових місць, куди можна сходити подивитись чи послухати щось на тему космосу. Майже скрізь до Дня космонавтики заплановані якісь цікаві та цікаві заходи.

Тут на дітей чекають: великий і малий зіркові зали, Парк неба, обсерваторія, інтерактивний музей «Лунаріум», музей Уранії та 4D-кінотеатр. В ігровій формі дітям розкажуть про влаштування Всесвіту та складні космічні явища.

Ще один планетарій знаходиться на Воробйових горах. Милуємось космічними красами та унікальними глобусами Марса, Землі та Місяця. А ще тут можна погладити по холодному боці справжній метеорит, побачити колекцію мінералів з Марса та послухати найцікавіші лекції на найкосмічніші теми.

8 виставкових залів, понад 93 000 експонатів, лекції, екскурсії та купа всього цікавого. Унікальні тренажери для космонавтів, міні-центр управління польотами та віртуальні 5D подорожі.

12 квітня розпочинається сезон спостережень в обсерваторії. Так що вже у ці вихідні можна поспостерігати за Сонцем, Місяцем та Венерою у величезний дзеркально-лінзовий телескоп. Збільшення у 841 разів! Зірки ближчі, ніж здаються.

Повнорозмірна модель космічної станції майбутнього на Марсі. Тут можна покерувати моделлю марсохода, розглянути марсіанські краєвиди, пройти цікаві майстер-класи та пограти у декораціях космічної станції. А в Космічній Академії центру можна дізнатися все про найсучасніші професії.

Для тих, хто готовий ненадовго залишити столицю, найкраще вирушити до Зіркового містечка. Тут діти можуть побачити спеціальні тренажери для космонавтів, спробувати космічну їжу, походити близько 18-метрової центрифуги і дізнатися відповіді на всі питання.

Успіхів вам у вивченні безкрайніх космічних просторів!

Ще більше цікавого в нашій групі

12 квітня у нашій країні відзначається День космонавтики. У цей день 1961 року нашу планету вразила несподівана звістка: «Людина в космосі!» Мрія людей про політ у космос здійснилася. Квітневого ранку на кораблі «Схід-1» перший космонавт Юрій Олексійович Гагарін здійснив політ у космос. Політ навколо Землі тривав 108 хвилин.

Зоряне небо завжди приваблювало погляди людей, вабило своєю невідомістю. Люди мріяли дізнатися про космос якнайбільше. Так почався час космічних ракет, супутників, місяцеходів.

Давайте розповімо дітям про космос і космонавтів, щоб вони мали уявлення

Добре, якщо батьки читають із дітьми книги про космос, показують картинки, розглядають глобус зоряного неба. Можна пограти з дітьми в ігри на космічну тему, прочитати та вивчити вірші про космос, відгадати цікаві

Розповідаємо дітям про космос

Планети та зірки

Наша Земля - ​​це величезна куля, на якій є моря, річки, гори, пустелі та ліси. А також мешкають люди. Наша Земля і все, що її оточує, називається Всесвітом, або космос. Окрім нашої блакитної планети є й інші, а також зірки. Зірки - це величезні кулі, що світяться. - теж зірка. Воно розташоване близько до Землі, тому ми його бачимо та відчуваємо його тепло.

Зірки ми бачимо лише вночі, а вдень Сонце їх затьмарює. Є зірки навіть більше Сонця

Крім Землі в сонячній системі є ще 8 планет, кожна планета має свій шлях, який називається орбітою.

Запам'ятовуємо планети:

По порядку всі планети

Назве будь-хто з нас:

Раз - Меркурій,

Два - Венера,

Три - Земля,

Чотири - Марс.

П'ять - Юпітер,

Шість-Сатурн,

Сім - Уран,

За ним - Нептун.

Він восьмим іде за рахунком.

А за ним уже, потім,

І дев'ята планета

Під назвою Плутон.

Юпітер – найбільша планета. Якщо уявити її у вигляді кавуна, то в порівнянні з ним Плутон виглядатиме горошиною.

Щоб діти краще змогли запам'ятати всі планети, прочитайте вірш, хай вони його запам'ятають. Можна виліпити планети із пластиліну, намалювати їх, можна вирізати з паперу та прикріпити будинки до лампи, наприклад.

Наші космічні вироби із пластиліну можна подивитися

Дітям про космос

Астрономи

Вчені, які спостерігають за зірками та вивчають їх, називаються астрономами.

Раніше люди не знали нічого про космос, про зірки і вважали, що небо — це ковпак, що накриває Землю, а зірки до нього кріпляться. Стародавні люди думали, що Земля нерухома, а Сонце та Місяць навколо неї обертаються.

Через багато років астроном Микола Коперник довів, що Земля та інші планети обертаються довкола Сонця. Ньютон зрозумів, чому планети обертаються довкола Сонця і не падають. Вони всі летять навколо Сонця своїм шляхом.

Так вчені відкривали таємниці космосу. У середні віки винайшли телескоп, за допомогою якого вчені спостерігали зірки.

У космосі ще багато загадок, тож астрономам вистачить роботи надовго.

Тварини-космонавти

Щоб дізнатися, з чим людині доведеться зіткнутися у космосі, вчені відправляли на розвідку тварин. То були собаки, кролики, миші, навіть мікроби.

Собаки розумніші за тварин, ніж миші, але не всі собаки підходили для випробувань. Породисті собаки дуже ніжні, у космос вони годилися. Собак відбирали за розміром, проводили з ними тренування, привчали їх до шуму, трясіння. Найбільше підійшли звичайні дворняги.

Перший собака Лайка в 1957 році був відправлений до космосу. За нею спостерігали, але Землю вона повернулася.

Потім літали в космос Білка та Стрілка. 1960 року 19 серпня їх запустили в космос на прототипі космічного корабля «Схід». Вони пробули в космосі більш ніж добу і благополучно повернулися назад.

Так вчені довели, що політ у космос можливий.

Про космонавтів для дітей

Космонавт - це людина, яка випробовує космічну техніку і працює у космосі. Наразі космонавти є у багатьох країнах.

Першим космонавтом був Юрій Олексійович Гагарін. 12 квітня 1961 року він здійснив політ у космос на кораблі Схід-1 і облетів Землю за 1 годину 48 хвилин. Повернувся назад живим та здоровим.

Народився Юрій Гагарін 9 березня 1934 року в селі Клушине Гжатського району Смоленської області у звичайній родині колгоспника. Ріс звичайною дитиною. У юності захоплювався заняттями в аероклубі. Після училища став льотчиком. У 1959 році був зарахований до групи кандидатів у космонавти. І за свій перший політ у космос був удостоєний звання Героя Радянського Союзута нагороджений орденом Леніна.

Юрій Гагарін завжди залишиться у нашій пам'яті як перший космонавт. Його ім'ям названо міста, вулиці, проспекти. На Місяці є кратер, названий його ім'ям, а також маленька планета.

Космонавти — мужні люди, вони багато тренуються, мають багато знати та вміти, щоб керувати космічним кораблем.

Перший вихід у космос було здійснено Олексієм Леоновим у 1965 році. А першою жінкою-космонавтом була Валентина Терешкова, яка здійснила політ у космос у 1963 році. Вона витримала 48 обертів навколо Землі, провела майже три доби у космосі, робила фотографії, які використовувалися для вивчення аерозольних верств атмосфери.

Щоб літати в космос, потрібно багато і добре вчитися, бути витриманим, терплячим, витривалим.

Місяць

Діти завжди цікаво розглядають Місяць на небі. Вона така різна: то у вигляді серпика, то велика, кругла.

Дитині цікаво дізнатиметься, що знаходиться на Місяці. Можна розповісти, що Місяць покритий воронками-кратерами, які виникають через зіткнення з астероїдами. Якщо дивитися на Місяць у бінокль, можна побачити нерівності його рельєфу.

Спостереження за зірками з дітьми

З дітьми слід спостерігати за зоряним небом. Не полінуйтеся увечері вийти надвір і помилуватися зірками. Покажіть дитині деякі сузір'я, спробуйте відшукати велику Ведмедицю. Розкажіть, що давні люди вдивлялися в нічне небо, подумки поєднували зірки, малювали тварин, людей, предмети, міфологічних героїв. Знайдіть карту зоряного неба та покажіть малюкові, як виглядають сузір'я, а потім разом знайдіть їх на небі. Це розвиває спостережливість, пам'ять.

Взагалі було б здорово зводити дитину до планетарію, якщо у вас є в місті. Дитина дізнається багато цікавого з розповіді про зірки, планети.

У нас немає у місті планетарію, це тільки треба їхати до іншого міста.

Тема космосу містить безліч ідей для малюнків, виробів. Можна малювати, ліпити космонавтів, інопланетян, Місяць. Вигадувати нові назви зіркам та планетам. Втім, виявляйте фантазію, тема космосу безмежна і цікава дітям.

Ось Юлині малюнки на космічну тему.

Ігри на тему «Космос» для дітей

З дітьми можна пограти у ігри. Пропоную деякі ігри, які можна пограти.

Гра "Що візьмемо з собою у космос".

Розкласти перед дітьми малюнки та запропонувати вибрати те, що можна взяти з собою на космічний корабель. Це можуть бути такі малюнки-картинки: книга, блокнот, скафандр, яблуко, цукерка, тюбик з манною кашею, будильник, ковбаса.

Гра »Космічний словник»допоможе дітям поповнити свій словниковий запас словами, пов'язаними із темою космосу. Можна грати декільком дітям та влаштувати змагання, хто більше назве слів, пов'язаних із космосом. Наприклад: супутник, ракета, інопланетянин, планети, Місяць, Земля, космонавт, скафандр тощо.

Гра "Скажи навпаки".

Навчити дітей вибирати слова із протилежним значенням. Ми з Юлею грали в ці ігри, у неї непогано виходило називати правильно антоніми.

Далекий...

тісний -...

великий -…

підніматися -...

відлітати - ...

високий -...

відомий -...

включати -...

темний -...

Розповідайте своїм дітям про космос, космонавтів, вчіть назви планет, розглядайте зоряне небо. Нехай дитина росте цікавою, а раптом вона теж стане потім ученим або космонавтом і ви будете ним пишатися.

Пишіть свої коментарі, поділіться інформацією з друзями, натиснувши на кнопочки соц. мереж.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!
Чи була ця стаття корисною?
Так
Ні
Дякую за ваш відгук!
Щось пішло не так і Ваш голос не було враховано.
Спасибі. Ваше повідомлення надіслано
Знайшли у тексті помилку?
Виділіть її, натисніть Ctrl+Enterі ми все виправимо!